Tipy, ako prakticky zariadiť malú detskú izbu

0 365

Zariadiť malú detskú izbu, napríklad v byte, nemusí byť až také náročné. Stačí poznať zopár pravidiel, ktorých by ste sa pri zariaďovaní mali držať, a všetko dobre premyslieť a naplánovať. Krásne a útulné miesto pre jedno či viac detí sa dá predsa vyčarovať kdekoľvek.

Práve detská izba musí byť zariadená komplexne, aby v nej dieťa našlo všetko, čo potrebuje. Ako uvádza stránka Domavi, tak detská izba sa člení na štyri dôležité priestory – priestor pre spánok, priestor pre učenie, priestor pre hry a úložný priestor. Najskôr si ale rozmyslite, či izbu zariadite podľa aktuálneho veku dieťaťa a za pár rokov ju opäť prerobíte, alebo ju zariadite nadčasovo a neutrálne.

Priestor pre odpočinok (spánok)

Rodičia malým deťom často kupujú, so snahou ušetriť miesto, kratšie postele. Tú by ste ale o pár rokov museli dať preč a nahradiť ju novou. Siahnite skôr po rastúcej posteli. Tento druh postelí je veľmi praktický – dajú sa zväčšovať/zmenšovať podľa aktuálnych potrieb.

Ak máte viac detí, do úvahy prichádza poschodová posteľ alebo výsuvná spodná posteľ. Ak zariaďujete veľmi malú detskú izbu, zvážte vyklápaciu posteľ, ktorá cez deň nezaberá miesto a večer sa jednoducho rozloží na jedno alebo dvojlôžko. V posledných rokoch idú do popredia tzv. postele vo výške – hore je posteľ a pod posteľou sú úložné priestory na hračky, knihy, poprípade písací stolík alebo gauč.

Na čo treba pri zariaďovaní detskej izby myslieť

Používajte pestré farby, napríklad pastelové odtiene. Ak budú steny namaľované na bielo, dajte si záležať na peknom koberci, farebnom nábytku či záclonách.

Myslite na to, že dieťa bude potrebovať veľa úložného priestoru.

Zaistite v izbe voľný priestor – napríklad na stavanie lega, puzzle či hranie spoločenskej hry.

Zrkadlo dodá detskej izbe lepšie svetlo.

Menším priestorom svedčí menej nábytku, respektíve jednoduchý nábytok. Docielite tak rozjasnenie a útulnosť.

Tip, ako zariadiť detskú izbu

Pokiaľ je izba príliš malá, radšej obetujte skriňu na oblečenie, ktorá môže byť napríklad na chodbe.

Je lepšie investovať do multifunkčného nábytku. I keď je prvotná investícia vyššia, tento nábytok bude môcť dieťa používať oveľa dlhšie.

Využívajte viac uzavreté úložné priestory ako otvorené police. Super sú koše, krabice a bedničky.

Deti, najmä tie menšie, milujú rôzne skrýše a bunker. Doprajte im ich v podobe interiérového stanu, domčeku či baldachýnu. Nemusíte ich hneď kupovať, skúste byť kreatívny a za víkend máte hotovo.

Ako rodičia máme tendenciu zariaďovať detskú izbu podľa vlastných preferencií. Pokiaľ má však vaše dieťa viac ako tri roky, zapojte ho. Pýtajte sa na jeho názory a preferencie, ktoré budete korigovať.Z

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.