Teplo v dome je dôležité

0 263

S blížiacim sa chladným ročným obdobím, možno aj Vy premýšľate, ako si svoj rodinný domček v budúcnosti vykúriť, aby ste sa nielen zohriali, ale aj aby Vám po vykurovacej sezóne nezostalo v peňaženke prázdno.

Práve správna voľba kúrenia, ale aj vhodný zdroj tepla je pre naše pohodlie dôležité. Najmä v zime tak premýšľame ako ušetriť, no predsa sa zohriať. Najviac rozšírené sú v našich domovoch krby, a krbové pece.

Krbové pece sú najčastejšie samostatne stojace vykurovacie telesá, zložené z vonkajšieho a vnútorného plášťa. Hrúbka materiálu je závislá najmä na budúcom zaťažení, a preto treba pri výbere dbať na tieto parametre. Vo vnútornej komore je šamotové ohnisko, ktoré zabezpečuje udržiavanie vysokej teploty. Tá je potrebná na kvalitné sekundárne spaľovanie. Medzi vonkajším a vnútorným plášťom sa nachádza komora, kde prúdi vzduch a ohrieva sa. Splodiny z horenia sú odvádzané dymovodom ďalej do komína.

Tvar a prevedenie krbových pecí je rôzny. Vyberiete tak do tradične zariadeného interiéru, aj do celkom modernej domácnosti.

Podobné ako pece sú krbové vložky. Ich hlavný rozdiel je v tom, že tieto si vyžadujú aj presne určené a na to pripravené miesto vo Vašom dome. Zväčša sú obmurované a je tak možné ich vzhľad plne prispôsobiť Vašim osobitným požiadavkám. V interiéri nepôsobia tak rušivo, ale korešpondujú so zvyškom miestnosti. Náročnejšie sú však na vyhotovenie, keďže ak sa chcete tešiť z príjemného tepla, potrebujete na ich montáž odborníkov. Náročnejšie sú tak aj na Vašu peňaženku, no rovnako potrebujú aj viac miesta. Na to myslite najmä pri umiestňovaní nábytku, či napríklad kobercov.

Na vykurovanie v našich domovoch je teda najvyhľadávanejší oheň. Dôvodom je nielen vysoká cena plynu, či elektriny, no aj ich horšia dostupnosť v niektorých lokalitách. Krb však k rodinnému domu už akosi patrí, keďže máte na výber a nemusíte kúriť výlučne len drevom, či uhlím.

Foto by: A Siegel

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.