Stavba a peniaze

0 194

Len málokto z nás má dostatočnú hotovosť na to, aby si dom postavil za krátky čas. Ide o nemalú sumu, ktorú si musíme zväčša požičať, no určite ste sa stretli aj s predajom rozostavanej nehnuteľnosti.

Dôvodom takéhoto krajného riešenia, je vo väčšine prípadov práve nedostatok hotovosti. Preto je rozpočet na realizáciu, či už stavby, alebo rekonštrukcie Vášho budúceho domova veľmi dôležitý.

Zväčša už pri výbere projektu máte predbežnú kalkuláciu, koľko by mala jeho realizácia stáť. Prevažne však ide len o hrubú stavbu, preto nestačí navýšiť túto sumu o 10 %.

Ak sa rozhodnete pre stavbu na kľúč, firma, ktorá Vám ju zabezpečuje, Vám dá aj približnú cenu nákladov na materiál aj samotné práce. Táto suma je reálnejšia, no v snahe ušetriť zväčša volíme svojpomocnú stavbu rodinného domu. Než sa však budete môcť nasťahovať, prejde nielen veľa času, ale Vám z účtu odtečie veľmi veľa peňazí.

Postaviť hrubú stavbu, nie je veľmi náročné, a to ani finančne. Ak ste si mysleli, že je to najväčšia položka, omyl! Až potom Vám začnú chýbať peniaze na fasádu, ale aj vnútorné vybavenie.

Vo vlastnom dome však treba myslieť na všetko. Nepozerajte sa teda len na predpoklad pri projekte. Počítať musíte aj s inžinierskymi sieťami, príjazdovou cestou, ale aj oplotením, bez ktorého by sa Vám na stavbe nič dlho neohrialo, a to ani nemusíte stavať v rizikových lokalitách. Plot jednoducho ochráni Váš majetok aj počas výstavby domu, krádež totiž s Vaším rozpočtom poriadne zamáva. Nestačí teda navýšiť sumu o 10 %, či 20 %, ak sa chcete vyhnúť starostiam, prejdite si všetko, čo budete alebo by ste mohli potrebovať. Spíšte si približné ceny aj vybavenia interiéru. Nemôžete predsa posteľ postaviť na betón. Potrebujete tak podlahu, dvere, samozrejme okná, ale aj obklad do kuchyne aj kúpeľne, ďalej vaňu, umývadlo a ostatné vybavenie. Ak sa touto sumou, začnete zaoberať až po dokončení stavby, môže Vás konečný účet veľmi nemilo prekvapiť. Potom sa aj Vy budete musieť nasťahovať do nedokončeného domu a všetky ostatné práce riešiť postupne, podľa ich dôležitosti.

Rozpočet je teda dôležitý, nezabúdajte však ani na dokončovacie práce. Práve tie zhltnú najväčšiu časť, zanedbateľné však nie sú ani rôzne povolenia a potvrdenia, ktoré musí mať každý, kto chce bývať v rodinnom dome.

Foto by: Philip Taylor

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.