S vlhkosťou v staršom dome sa nemusíte zmieriť

0 205

Naša núdza, alebo láska k prírode a tradíciám nás neraz privedú k bývaniu v starších domoch, ktoré výhodne kúpime, alebo zdedíme po rodičoch a starých rodičoch. Takéto bývanie má jednoznačne svoje osobité čaro, no rovnako aj viacero problémov, ktoré musíme vyriešiť. Asi prvým je vlhkosť.

Prístup k stavebným materiálom bol v minulosti len veľmi obmedzený, ani technológie výroby však neboli na takej úrovni ako teraz. Preto sa s jeho nedostatkami musíte vysporiadať sám a najmä vo vlastnom záujme. Okrem zastaralej technológie a nedostatočných vlastností stavebných materiálov je však dôvodom vlhnutia aj spôsob výstavby. Na odvádzanie vlhkosti sa tak veľký dôraz nekládol a ľudia boli radi, že mohli bývať vo vlastnom.

Vo väčšine starších domov však nenájdeme ani betónovú podlahu. Zväčša sa jedná len o utlačenú hlinu, vďaka čomu chýba aj ďalšia izolačná vrstva, ktorá by chránila stavbu pred vlhkosťou podložia. Ani na možnosti vetrania sa v minulosti nekládol taký dôraz ako teraz, a tak aj pivnice boli stavané bez okien, vďaka čomu vlhnutiu skôr napomáhali.

Tieto problémy je však dnes už možné riešiť, a to viacerými spôsobmi. Prvým z nich je podrezávanie muriva. Jeho vhodnosť však musí odobriť statik. Murivo sa prereže v horizontálnom aj vertikálnom smere, a do vyčistenej štrbiny sa vkladá hydroizolačná fólia. Ostatné špáry sa vyplnia špeciálno maltou a následne sa pristupuje k sanačným omietkam. Výhody tohto zásahu sú dokonalé odstránenie vlhkosti, dlhodobá záruka, ako aj okamžitý účinok. Zostáva však zvážiť,či aj nie práve nízka cena sa oplatí. Začína už na 15€ za bm, no môže sa vyšplhať až na 200€ za bm, a to pri kamennom murive a s väčšími hrúbkami stien.

Cenovo výhodnejšia je chemická injektáž. Jej cena sa pohybuje okolo 17 – 50 € za bm a je vhodná aj pri kamennom a tehlovom murive. Princíp spočíva vo vytvorení hydroizolačnej clony vo vlhkom murive. Na to sa vyvŕtajú otvory do steny, buď pod určitým uhlom, ak injektážna tekutina steká svojvoľne, ak sa robí pod tlakom, otvory sú vodorovné. Následne sa pristupuje k ďalším úpravám povrchu, napríklad sanačnými omietkami.

Jednou z možností je aj mechanické doplnenie izolácie, a to odkopaním základov a doplnením izolačnej vrstvy. Toto je vhodné na všetky typy muriva ako aj pre svojpomocné použitie. Toto však nerieši vzlínanie zospodu, a tak je nutné urobiť aj ďalšie zásahy. Rovnako však treba dbať aj na možné poškodenia fólie, ktoré môžu byť príčinou zatekania zrážkovej vody a snehu.

By: Stephane Mignon

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.