Rýchly sprievodca výberom mikrovlniek a chladničiek

Mikrovlnka Electrolux

Dotvárajú kolorit moderných kuchýň, kde sú oba spotrebiče považované za nenahraditeľné. Azda nikto, kto rád varí a denne sa pohybuje v kuchyni, by si nevedel svoj život predstaviť bez chladničky či mikrovlnky. Čo by ste o oboch spotrebičoch mali vedieť pred ich kúpou?

Mikrovlnky

V zásade sa dajú rozdeliť na voľne stojace a vstavané mikrovlnky. V prvom prípade je výhodou ich variabilita a možnosti manipulácie, vstavané spotrebiče zase dotvoria celistvý vzhľad kuchyne, aj keď ich vyberanie (napr. v prípade opravy či výmeny) môže byť zložitejšie.

• Výkon: čím je vyšší, tým rýchlejšie mikrovlnka pokrm pripraví. Mikrovlnný výkon začína na úrovni zhruba 600 W, ak má ale mikrovlnka funkciu grilovania, nemal by byť menší ako 1000 W.

• Objem: môže byť veľmi variabilný, od 15 až do 40 či dokonca viac litrov. Spolu s objemom však rastú aj rozmery mikrovlnky (v každom smere aj o viac ako 10cm), preto je treba poriadne zvážiť, či viac priestoru vo vnútri mikrovlnky nebude priveľmi na úkor priestoru, ktorý spotrebič zaberie v kuchyni.

• Funkcie: okrem klasického ohrievania a rozmrazovanie dokážu mikrovlnky ponúknuť aj rôzne iné funkcie, napr. Crisp (pečenie do chrumkava), Gril (grilovanie) či rovnomerné pečenie. Treba si uvedomiť, že s počtom funkcií pravidla stúpa aj spotreba energie.

Chladničky

Aj v prípade chladničiek treba najskôr zvážiť miesto, ktoré ste spotrebiču schopní ponúknuť. Platí tu niečo podobné ako v prípade mikrovlniek: voľne stojace chladničky sú variabilnejšie, tie zabudované zase prispejú k ucelenému vzhľadu kuchyne.

Chladnička Liebherr

Chladnička Liebherr

• Typ: vašou voľbou môže byť chladnička s mrazničkou, kombinovaná chladnička (so samostatnými dverami a oddeleným prístupom do mrazničky aj chladničky) či samostatná jednodverová chladnička (môže byť monoklimatická či pultová, s výparníkom alebo bez neho).

• Objem: počítajte ho na základe počtu osôb v domácnosti. Na jednu osobu pripadá objem zhruba 80-90 l.

• Energetická trieda: dá sa vyčítať z energetického štítku, ktorým musí byť vybavená každá nová chladnička. Vo všeobecnosti však už na trhu nenájdete chladničky v nižšej triede ako B).

• Počet chladiacich okruhov: rozhoduje o tom, či sa v prípade rozmrazovania dá separátne vypnúť chladnička aj mraznička (dva chladiace okruhy), alebo sa musí vypnúť celý spotrebič (jeden chladiaci okruh). Dva okruhy zároveň umožňujú nastavenie teploty zvlášť pre mrazničku a zvlášť pre chladničku.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.