Rozhodli ste sa darovať ruže, čo by ste mali o nich vedieť?

0 305

Kvet je symbol krásy, ktorú si môžeme dopriať len vďaka „matke“ prírode. Nádherné záhony všetkých odtieňov ruží, ktoré skrášľujú naše okolie si môžeme zadovážiť už aj počas chladných zimných večerov. Musíme však vedieť, ako sa o tieto vzácne kvety postarať, aby nám robili spoločnosť čo najdlhšie.

Nie je to žiadna zložitá veda, no určité poznanie niektorých zákonitostí a faktov vám môže veľmi dobre pomôcť. My vám povieme, ako by ste mali postupovať, ak si do svojho interiéru prinesiete peknú kyticu kvetov z ruží.

Kombinácia vhodná len na umelecké plátno

Ak si myslíte, že sme mimo témy, mýlite sa. Neraz ste si všimli, že kvety v blízkosti misky s ovocím boli a ešte aj sú súčasťou viacerých domácností. Ako dekoračný prvok v interiéri je to síce fajn, no kráse vašich kvetov vo váze to naozaj neprospieva. Mali by ste dať misku s ovocím od kvetov čo najďalej. Prečo? Možno vám to dokonca už povedali aj v kvetinárstve, kde ste si kvety priamo kúpili, my vám prezradíme, čo je za tým.

Ovocie pri svojom dozrievaní produkuje etylén, ktorý urýchľuje vädnutie rastlín, a teda aj kvetov vo váze. Takže takéto kombinácie a zátišia nech sú vo vašej domácnosti len na obrazoch, ktorými si ju môžete ozdobiť samozrejme tiež.

Kam ich nedávať?

Kvety vo váze by ste nemali umiestňovať ani v blízkosti vykurovania a prievanu. Slnečné lúče sú pre náš život síce nevyhnutné, no rastlinky v nádobe a na priamom slnku dlho nevydržia.

Každý sa snaží, aby kvety vo váze vydržali čo najdlhšie, pokiaľ neinvestujete do špeciálnych prípravkov, môže vám pomôcť aj správna kombinácia kvetov. Rozhodujúci môže byť ich vek, pokiaľ dáte do vázy viac kvetín, ktoré sú rôzne staré, nemusia vydržať dlho. Niektoré druhy kvetov môžu zrýchliť vädnutie tých iných. Napríklad narcisy, tie sa odporúča pred kombinovaním s inými kvetmi nechať chvíľu odstáť vo vode.

Ani výber vázy nemusí byť až tak bezpredmetný. Ideálna je hladká a priehľadná, aby ste mali prehľad o stave a kvalite vody v nej a lepšiu dezinfekciu.

Prečo nie nožnice?

Ďalšia vec, ktorá môže proces starnutia kvetov vo váze urýchliť, je aj ich spôsob rezania a skracovania. Na skracovanie a rezanie ruží a iných kvetov by sme vám neodporúčali používať klasické nožnice. Ideálny je ostrý nožík, ktorý nepoškodí bunky stoniek tak výrazne, ako nožnice. Prípadne by ste si mohli zakúpiť špeciálne záhradnícke, ktoré by mali byť na tento účel viac prispôsobené.

Takže pri najbližšom nakupovaní kvetov si dajte pozor na niektoré z týchto detailov a podarí sa vám vo vašom interiéri udržať krásu živých kvetov oveľa dlhšie, ako ste boli zvyknutí.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.