Renovátor – prístroj, ktorý nahradí niekoľko druhov náradia

0 400

Medzi zákazníkmi sa multifunkčné nástroje akéhokoľvek druhu tešia vždy veľkej obľube. Nie inak tomu je aj pri renovátoroch, strojoch určených na rezanie, brúsenie, renovácie a veľa ďalších činností. Hoci treba povedať, že na trhu sa renovátor vyskytuje už dlhšiu dobu.

Určite ho poznáte

Pred viac ako 40 rokmi vyrobila spoločnosť Fein prvý renovátor v podobe jednoduchej uhlovej oscilačnej brúsky. Odvtedy sa jeho výrobe venuje viacero známych spoločností, ktoré vyrábajú náradie do záhrad a dielní. Môžete sa s ním ale stretnúť napríklad aj v nemocniciach, veď pílka na sádru je de facto tiež renovátorom.

Renovátor má široké použitie

Rozšírením oscilačnej brúsky o špeciálne nadstavce, určené k všakovakým kutilským operáciám, vzniklo multifunkčné náradie zvané renovátor. Zariadenie je využiteľné v rukách profesionálov aj laikov, nakoľko je ľahké a malé a dobre sa s ním pracuje aj v obmedzenom priestore. Zvládne rezanie, dreva, kovu aj plastu, brúsenie aj škrabanie, ktoré oceníte napríklad pri zoškrabávní omietky. Využiť sa teda dá všade tam, kde sa s týmito činnosťami stretnete – konkrétne pri renovácii okien, podláh alebo oprave obkladov. Zvládne aj rašpľovať, leštiť alebo krájať.

Ako funguje

Renovátor funguje na princípe kmitania pracovného nástroja v malom uhle. Frekvencia oscilácie sa dá regulovať a pohybuje sa v rozsahu až do 22 000 kmitov za minútu. Ako spoznáte kvalitný renovátor? Spravidla má nižšiu hmotnosť a lepšiu ergonómiu, takže aj práca s ním je o poznanie ľahšia. Veľký rozdiel dokáže spraviť aj ponuka príslušenstva a vymeniteľných nástrojov. U osvedčených výrobcov by ste sa nemali stretnúť s nástrojmi, ktoré sú vyrobené z nekvalitného materiálu. U jednoduchších a menej kvalitných modelov nemôžete čakať ani dostatočne širokú ponuku príslušenstva a doplnkového sortimentu.

BOSCH GOP 10,8 V-LI Multi-Cutter L-Boxx (2 aku)
Renovátor – šikovný pomocník

Pre koho je určený

Renovátor je v zásade určený na domáce použitie, do dielne, pre profíkov aj domácich kutilov. Je skvelým pomocníkom trebárs na chatu, v ktorej nechcete skladovať viacero drahých prístrojov. Renovátor používajú aj profesionáli – majstri a remeselníci, no skôr sporadicky a na základné či dokončovacie práce. Výhodou renovátora je jeho dobrá odolnosť a pokiaľ je príslušenstvo k nemu naozaj kvalitné, tak aj výdrž.

Na záver

Renovátor nemá ambíciu úplne nahradiť polovicu sortimentu z vašej dielne. Ani by to nedokázal. Na vybrúsenie plochy o rozmere 100m2 či vyrezanie 50m2 dlažby je jednoducho potreba použiť iné náradie. Je však veľmi dobrou voľbou pre všetkých, ktorí sa doma príležitostne venujú opravám či úpravám interiéru alebo exteriéru a nechcú alebo z finančných dôvod si nemôžu kupovať veľa prístrojov zvlášť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.