Pripravujeme drevo v exteriéri na zimnú sezónu

Drevo je materiál, ktorý sa vyznačuje tým, že neustále pracuje. Aby potom slúžil v tej najlepšej kvalite počas dlhých rokov, musíte mu dodať patričnú údržbu. A to najmä na rozhraní ročných období. Obzvlášť veľkú pozornosť je potrebné venovať drevu použitému v exteriéroch, na otvorených aj uzavretých plochách. V tomto článku sa dozviete, ako ošetriť drevo v exteriéri po sezóne a pripraviť ho na zimu.

Záhradné domčeky a prístrešky

Mnoho majiteľov záhrad má postavené rozličné prístrešky či záhradné domčeky s použitím drevených hranolov a populárneho obkladu tatranský profil. Aby toto drevo, pochádzajúce zvyčajne z obyčajného smreka, vyzeralo po celej sezóne atraktívne a prežilo bez poškodenia zimu, musíte ho ošetriť. Ako prvé odstrániť nečistoty z jeho povrchu. Tu volíme buď vystriekanie vysokotlakovým čističom, alebo vyčistenie kefou s jemnejšími štetinami. Pri tatranskom profile venujeme pozornosť aj spojom. Po vyčistení na drevo aplikujeme prípravok nazývaný napúšťadlo na drevo, v jeho bezfarebnej alternatíve, a následne olej či lak.

Terasové dosky si vyžadujú náročnejšou údržbu

O niečo zložitejšia je údržba drevenej terasy a jej zazimovanie. Ako prvé ju kompletne vypraceme a odstránime z nej hrubé nečistoty ako lístie, kamene a podobne. A to aj zo špár. Drevené terasové dosky následne vystriekame vodou s vysokým tlakom a pozornosť venujeme tiež bokom terasovej plochy, ktoré zvyknú byť najviac znečistené. Na tie použijeme vodu s jarou a kefku. Následne dotiahneme povolené skrutky v spojoch a terasové dosky jemne prebrúsime. Po dôkladnom odstránení prachu aplikujeme napúšťadlo a po jeho vyschnutí povrch zjemníme krúživými pohybmi s oceľovou vlnou. Až následne nanášame krycí náter. Plochu bezprostredne vedľa drevenej terasy odporúčame vyložiť kameňom, čím sa vyhneme jej nadmernému znečistenou počas prudkejších zrážok.

Veľmi podobne ošetrujeme aj plotové dosky, drevené ohrádky či drevené dekorácie z masívneho dreva. Vždy dodržiavame zásadu najskôr vyčistiť, potom použiť napúšťadlo na konzervovanie dreva, a až následne aplikovať krycí náter.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.