Pripravte záhradu na bezproblémové prezimovanie so správnymi nožnicami

0 273

Ak nechcete, aby vaša záhrada vyzerala ako miesto natáčania hororovej scény alebo o apokalypse. Túžite po tom, aby vám ovocné stromy a kríky každý rok priniesli potešenie nie len pre oko ale aj vašu špajzu, potom si stačí kúpiť kvalitné záhradné nožnice. Tie, ktoré sa postarajú o vegetáciu na vašom dvore alebo záhrade do najmenšieho detailu.

Hlavné kritéria výberu

Hlavnou vecou pri výbere tohto šikovného pomocníka je materiál, z ktorého sú nože (rezné a strihacie ramená) vyrobené. Na jeho kvalitu by ste sa teda nemali príliš ulakomiť. Oceľ s vysokou pevnosťou je základ, ale ani tu nieje oceľ ako oceľ.

Uhlíková oceľ je pre niekoho menej kvalitná možnosť, ale jej pevnosť je na bežné účely pomerne stabilná. Najlacnejšia možnosť je samozrejme nehrdzavejúca oceľ, ale či je dlhodobo použiteľná, nechávame na vašom zvážení. Samozrejme, že stav týchto záhradných pomocníkov bude závisieť aj od toho, ako bude s nimi zaobchádzané.

Určite ste si správne všimli, že moderné nožnice sú nielen ergonomické a trvanlivé, ale tiež pokryté rôznymi zmesami. Napríklad, anti-korózny náter predlžuje ich životnosť, nepriľnavý povlak odstraňuje nutnosť čistenia a proti treniu klzných poskytnúť vhodné rezné vetiev naraz.

Rukoväť je ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorá určuje použiteľnosť tohto nástroja. Zamerajte sa preto hlavne na nožnice s tými pogumovanými – tieto modely nemajú možnosť a šancu sa pri práci vykĺznuť z ruky, čím sa znižuje pravdepodobnosť nehôd, rezov a odrenín, rovnako ako aj rýchlosť samotného procesu strihania.

Ďalšie charakteristiky, od ktorých závisí pohodlnosť strihania

Čo je v tejto súvislosti ešte veľmi dôležité? Aby bolo pre vás strihanie naozaj pohodlné, jednoduché a išlo vám od ruky, mali by ste myslieť aj na dĺžku páky, teda častí, ktoré držíte v dlaniach.

Platí, že čím dlhšia je páka, tým menej úsilia sa dosiahne pri rezaní silnej vetvy. Odvážni a silní záhradníci týmto detailom moc pozornosti nevenujú, ale krehké bytosti budú považovať tieto informácie za pomerne dôležité.

Hmotnosť tejto pomôcky je tiež dôležitá. Šikovný domáci majster nemá problém ani v tomto smere, ale pokiaľ by ste mali strihať stromčeky alebo kríky s ťažkými a veľkými nožnicami po celý deň, určite to nebude pre vás príjemné.

Ak ste sa pre tento záhradný šport túto jeseň rozhodli, zvoľte si rozhodne jednoduchšie a kompaktné modely.

Chyby pri nákupe

Záhrada a jej úprava je pre mnohých majiteľov rodinných domov a chát veľmi dôležitá. Dosiahnuť to ale môžete jedine pomocou sofistikovaných vonkajších nástrojov. Ako inak, najlepšie sa všetci učíme na vlastných chybách. Na tie vaše čakať ale nemusíte a vybrať si záhradné nožnice môžete aj na základe neznalosti iných.

Dôležitá je hrúbka samotnej čepele, ktorú sme ani nespomínali. Aj keď vás môže obchodník presviedčať o novodobej technológii, tenké čepele nožov nebudú nikdy dobrým riešením a pri prvom kontakte s tvrdším materiálom sa určite zlomia.

Veľká vzdialenosť medzi rukoväťou a reznou hranou je ďalšou nevýhodou niektorých modelov a v konečnom dôsledku sa vám s nožnicami bude len zle manipulovať, dokonca môžete niektoré konáre zbytočne polámať.

Dávajte si pozor aj na pruženie, ktoré určuje pohodlie a účinnosť ostria. Niekedy je ale klasika v podobe pákových nožníc lepšia. Všetko závisí od účelu použitia a charakteru upravovanej dreviny.

V každom prípade Vám prajeme úspešný nákup a hladké rezy!

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.