Oživte svoje podlahy pomocou moderných a luxusných kobercov!

0 353

Koberce zútulnia priestor a dodajú mu šmrnc. Akými kúskami nešliapnete vedľa a ktoré sa vám oplatí vybrať do domácnosti? 

Každý, kto si zaobstará do interiéru koberec, doň zároveň prináša aj zásadný dizajnový prvok dokresľujúci celkový dojem z priestoru. Moderný koberec dokáže s interiérom urobiť hotové zázraky

Vzory, farby, je len na vás vybrať si čo sa vám ozaj páči. Ponuka je veľmi široká. No aj keď dekoratívna funkcia koberca prevláda, nepodceňte ani jeho praktické využitie. Sústreďte sa na samotný materiál, hustotu vlasu a kvalitu spracovania, aby vám koberec dobre slúžil a bezchybne vyhovoval. 

Prvým kritériom voľby býva, či si zaobstarať kusový, alebo celoplošný koberec. Väčší rozlet docielite rozhodne s kusovým kobercom – môžete ho ľubovoľne prenášať, ľahko sa udržiava a kedykoľvek ho môžete vymeniť za iný. Ak však potrebujete pomôcť s odhlučnením, odizolovaním a zjemnením akustických podmienok v byte, potom vám rozhodne lepšie poslúži koberec celoplošný.

Kusový koberec dotvorí priestor

Malý, veľký, dlhý, široký, oválny, okrúhly či v tvare srdca alebo obláčika. S vysokým či nízkym vlasom, pestrý s výrazným vzorom i decentný kúsok s nádychom elegancie. Kusové koberce majú mnoho tvárí. 

Svoje pevné miesto majú pod jedálenským stolom, pri sedačke v obývačke, pod posteľou v spálni, v detských izbách, v predsieňach, všade tam, kde je pravdepodobnosť, že na podlahu stúpate bosou nohou alebo na nej sedávate. Kusový koberec však môžete položiť v podstate kamkoľvek. Čo si vybrať? 

V nedávnej minulosti boli mimoriadne obľúbené moderné koberce s vysokým až dlhým vlasom – chlpaté, huňaté, príjemné a teplé. Dnes sú už na ústupe a nahradili ich skôr koberce mäkké a husto tkané, ktoré ponúkajú príjemný pocit pre bosé nohy, tiež zateplia chladnú podlahu a pôsobia maximálne útulne len už nie sú až také huňaté ako kedysi. 

Vyberať si ich môžete z rôznych materiálov – prírodných a syntetických. Z prírodných surovín je obľúbená vlna, ktorá ponúka vysokú životnosť, pružnosť vlákna, pestrú škálu dizajnov a kvalitu na prvý pohľad. 

Kvalitnú novozélandskú vlnu nájdete v kúskoch z dielne Haro či Makalu.Tak isto sa tešia obľube aj viskózové koberce značky Obeetee. Pre svoj lesk a jednoduchosť sú jednotkou na trhu – či už so vzorom, alebo bez. 

Medzi najobľúbenejšie umelé materiály patrí polyamid s vysokou odolnosťou a tvarovou stálosťou. Koberce z polyamidu od firmy Vorwerk majú pamäťové vlákna, ktoré ak sa zošľapnú, vysávaním sa vrátia do pôvodného stavu. Ak ste mali dlhšie postavený stolík či sedačku na takomto koberci nevadí. Ak ho povysávate, vlákno sa vráti do pôvodného stavu a koberec môžete položiť niekam inam.

Koberec je všeobecne veľmi dobré po určitom čase otáčať aby sa opotreboval rovnomerne. Pri kobercoch je dôležitý aj spôsob ich výroby. Buď sú vyrábané strojom, taftované – vlákna sú nastreľované, alebo sú ručne tkané na veľkých krosnách. Dnes môžete mať koberec, aký si zmyslíte. Môžete si zvoliť farbu, vzor a koberec vám utkajú na mieru. Počkáte si síce dlhšie, ale výsledný efekt bude nezaplatiteľný. 

Inšpirujte sa Severanmi 

Pokoj, svetlo, čistota a jednoduchosť – to sú hlavné charakteristiky populárneho škandinávskeho štýlu bývania, ktorý je veľmi “in”. Významné postavenie majú luxusné koberce, ktoré poskytujú teplo a neopakovateľný ráz. 

Doménou severského štýlu sú prírodné materiály a svetlé farby, najmä biela, krémová, hnedá, sivá a čierna. Pestrým farbám nie je vstup zakázaný, ale nie sú dominantné. 

Vyberáte koberec do seversky ladeného interiéru? Dajte si záležať na materiáloch. V strohšom severskom interiéri sú doplnky zásadné pre výslednú atmosféru. Posvieťte si na exkluzívne ručne viazané a farbené koberce Makalu, každý kúsok je vyrobený z nepálskej vlny a hodvábu. Ide o typ koberca určený pre tých najnáročnejších zákazníkov. 

Dobrou voľbou sú aj celoplošné koberce v svetlých tónoch, ktoré spolu s drevom vyčaria svetlo a príjemnú atmosféru. Nesmieme zabudnúť ani na koberce vyrobené zo sisalu a vlny od firmy Tasibel, ktoré sú prírodnou tvrdšou alternatívou mäkkých kobercov. Takže už si len vybrať!

Šperk na podlahe – to je orientálny koberec! 

originálne, trvácne a časom ich hodnota stúpa. Cena pravých orientálnych kobercov je pomerne vysoká, ale pri dobrom zaobchádzaní môžu slúžiť aj desiatky rokov. Najčastejšie sú spájané s kultúrou starovekej Perzskej ríše – odtiaľ tiež pochádza zažité označenie Peržan.

Nie sú luxusné koberce ako luxusné koberce! Cenu koberca určuje počet uzlíkov, kvalitné kúsky obsahujú aj niekoľko desiatok tisíc uzlíkov na jeden štvorcový meter. Farebnosť a vzory môžu byť dielom fantázie autora, alebo sa viažu k tradícii či kultúre spoločenstva, z ktorého pochádzajú. 

Vzory orientálnych kobercov sú pritom tak nádherné, že bývajú aj častým motívom moderných, strojovo či ručne vyrábaných neorientálnych kobercov. Zaostrite napríklad na viskózové koberce na mieru indickej značky Obeetee, ich vzory sú skvostom, ktorý na seba strhne všetku pozornosť! Vzory sú modernejšie, ale stále neopakovateľné a dodajú vašej podlahe ten správny šmrnc.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.