Orientujte sa! Rozvrhnutie miestností podľa svetových strán má svoje pravidlá

0 331

Inak sa spí v miestnosti orientovanej na východ a inak v západnej spálni. Zistite, ako orientovať izby v dome, aby ste využili potenciál svetových strán na maximum.

Severné miestnosti sú chladné a je v nich menej slnka, na druhej strane sú ale po celý deň rovnomerne osvetlené. Podobné vlastnosti súvisiace s pohybom slnka po oblohe má každá svetová strana a na ňu orientovaná miestnosť.

screen-tabulka

Obývacia a detská izba

V obývačke trávi väčšina z nás najviac času a jej orientácia je preto veľmi dôležitá. Ideálne je zvoliť juh či juhozápad – v izbe bude svetlo po celý deň a v zime vďaka intenzívnejšiemu slnečnému svitu ušetríte za vykurovanie.

Rovnaké vlastnosti vyhovujú aj deťom v ich izbách. Na rozdiel od dospelých, ktorí väčšinou v spálni len spia, deti sa vo svojej izbe tiež hrajú a učia sa. Svetlo a teplo je preto dôležité, na rozdiel od miestností orientovaných na západ sa navyše izba nevykúri tesne pred tým, ako idú spať.

Kuchyňa a kúpeľňa

Ak máte kuchyňu spojenú s obývacou izbou, voľte orientáciu na juh. Všeobecne je ale pre kuchyne lepšia orientácia na sever či severovýchod. V takýchto miestnostiach je priaznivé svetlo a zároveň nie také teplo. To oceníte najmä pri varení a pečení, aj v pokoji ale elektrospotrebiče vydávajú tepla viac ako dosť.

Ak nebývate v paneláku s klasickým jadrom, kde je kúpeľňa v strede bytu v miestnosti bez okien, voľte orientáciu na sever alebo severovýchod. V kúpeľni aj tak trávite len chvíľu ráno a večer. Zaujímavá je ale aj kombinácia západnej miestnosti a veľkých okien. Čo tak relaxovať vo vani a pri tom pozorovať západ slnka?

Spálňa

Spálňa je jediná miestnosť, ktorá sa hodí len k jednej svetovej strane. Zariaďte si spálňu s oknami na východ a uvidíte, že sa vám vďaka slnku bude každé ráno lepšie vstávať. Navyše cez deň v spálni netrávite príliš času, takže nevadí chlad. Je naopak vítaný, pretože pre kvalitný spánok je lepšia zima.

Okrem nižšej teploty je pre správny odpočinok veľmi dôležitý aj kvalitný matrac. Bez neho budete aj v najsamlepšej spálni ráno vstávať rozlámaní a bez energie. Odporúčame matrace od českého výrobcu Tropico. Na veľké množstvo matracov sa vzťahuje akcia 1+1 zadarmo, takže novú spálňu vybavíte za polovicu ceny.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.