Obnovujeme drevenú podlahu

0 187

Pri rozhodnutiach akú podlahu zvoliť do nášho domova, zväčša víťazí cena. Laminátové parkety sú v porovnaní s drevenou podlahou lacnejšie, no rovnako aj náchylnejšie na poškodenie. Toto naviac nie je možné opraviť.

Drevená podlaha však aj napriek vyššej cene ponúka dlhú životnosť. Prípadné poškodenia sa totiž dajú opraviť. Aj keď toto nie je jednoduché, predsa len Vás vyjde lacnejšie, ako výmena celej plávajúcej podlahy.

Ak sa teda môžete vo svojom domove pochváliť drevenou podlahou, venujte čas a pozornosť aj jej prípadným poškodeniam. Týmto sa predsa nedá vždy zabrániť a s nimi nevyzerá podlaha tak dobre, preto treba každú drevenú podlahu z času na čas obnoviť. Aj Vaša staršia podlaha môže vyzerať luxusne a ako nová.

Prvým krokom k peknej drevenej podlahe je vybrúsenie. Toto je nutné robiť v minimálne troch fázach. V prvej použite hrubý brúsny papier, ktorým odstránite lak a nečistoty. Takto vybrúsite aj menšie nerovnosti, no potom musí nasledovať brúsenie stredne zrnitým papierom. Ak by ste tento krok vynechali, na parketách by aj po jemnom brúsení zostali nepekné stopy po hrubom brúsení. Druhým brúsením tak celkový vzhľad vyrovnáte a jemným podlahu pekne dočistíte. Toto sa robí najjemnejším brúsnym papierom.

Skôr než sa pustíte do jemného brúsenia však podlahu treba skontrolovať. Vyskytnúť sa prípadne môžu aj väčšie poškodenia a ryhy, ktoré treba vyplniť. Na trhu nájdete rôzne hmoty, ktoré Vám to uľahčia, no najjednoduchšie docielite rovnaký vzhľad ako má podlaha, ak zmiešate vybrúsený prach a transparentný tmel. Tuto zmesou vyplňte medzery, nechajte zaschnúť a vybrúste. Použiť môžete valcovú alebo tanierovú brúsku, no jej súčasťou by malo byť aj prachové vrecko, ktoré zabráni nadbytočnému prášeniu v miestnosti.

Po brúsení treba celú miestnosť dobre vyčistiť. Ideálne je povysávať prach nielen z podlahy, ale aj okien, radiátorov, osvetlenia, no nezabúdajte ani na svoje oblečenie a obuv. Pred konečnou úpravou je nevyhnutné, aby bol prach úplne odstránený. Pred lakovaním máte možnosť zmeniť farbu dreva morením, no aj samotný lak môže dodať istý nádych bledšej podlahe. Potrebovať budete základný aj vrchný lak, len tak docielite pekný vzhľad, dlhú životnosť a dobrú odolnosť voči poškodeniu. Jednotlivé vrstvy však nechajte dobre vyschnúť a až potom pristupujte opäť k lakovaniu.

Po konečnom lakovaní nechajte podlahu vyschnúť aspoň 1 deň. Nábytok však sťahujte až na 4. deň a koberce až po týždni. Po 2 týždňoch už môžete aj túto novú podlahu bežne ošetrovať.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.