Nové možnosti izolácie, ktoré vám zaistia ten najlepší komfort v bývaní

0 210

Ste v procese stavby a budovania nového domu alebo bytu a prišiel čas rozhodnúť sa a vybrať si vhodnú izoláciu? Správny výber najlepšej izolácie je dôležitý, pretože väčšinu svojho času trávime v interiéri, od ktorého vyžadujeme komfort a pohodlie. Úspora peňazí za mesačné účty za energiu je ďalším veľkým faktorom, ktorý treba zvážiť, pretože nechcete, aby sa nový domov stal zbytočne predraženým a museli ste sa v životnom štýle obmedzovať.

Zníženie pohybu správneho vzduchu dovnútra a von z vášho nového domu je kľúčom k tomu, aby bola vaša stavba skutočne efektívna. Zároveň tak dokážete zabrániť aj problémom s vlhkosťou, ktoré vám môžu v budúcnosti skomplikovať každý jeden deň.

Vytvorenie vzduchovej bariéry so správnou izoláciou  a zateplením fasády môže blokovať pohyb vzduchu v celom dome. A najčastejšie používané materiály na zaistenie takéhoto komfortu a luxusu sú rôzne typy  a spôsoby izolácie, o ktorých si teraz niečo povieme. 

Zateplenie fasády v číslach

Teplotné úniky pri starších rodinných domoch sú obrovské. Zhruba o 33 % tepla môžete prísť cez steny, dverami a oknom utečie až 23 %, zlá strecha a jej nedostatočná izolácia uberá z teplotného komfortu v interiéri až 25 % a takto to pokračuje ďalej až k vetraniu. 

Systémy tepelnej izolácie však preukázali vysokú účinnosť a dokážu tieto problémy vyriešiť. Napríklad domy s vykurovanou fasádou ušetria viac ako 30 % nákladov na vykurovanie. Zároveň je možné nielen dosiahnuť úspory zdrojov, ale aj predĺžiť životnosť fasády domu a uľahčiť kontrolu teploty v priestore. 

Koniec koncov, spotreba energie na vykurovanie predstavuje zhruba asi 60 % z celkového množstva použitej energie v obytnej zóne, vrátane plynu, osvetlenia a ohrevu vody. Preto je veľmi dôležité myslieť na správne zateplenie fasády už od základov.

Urobte si tepelný audit

Pri novostavbe možno tomu venovať až tak veľkú pozornosť asi nemusíte, pretože sa všetko rieši priamo s modernými  izolačnými materiálmi a systémom dobrého zateplenia. Pri rekonštrukcii je to ale iné. Pred začatím práce je potrebné vykonať tepelný audit, aby sa zistilo, kde sa vyskytujú najväčšie tepelné straty. Ak chcete fasádu izolovať, je nutné určiť hrúbku izolácie. 

Na zníženie energetickej náročnosti vám odporúčame použiť kamennú vlnu ROCKWOOL. Okrem zateplenia s ňou dobre izolujete interiér od vonkajšieho hluku, čím zvýšite akustický komfort v každej jednej miestnosti. To však nie je všetko a musíte urobiť pre svoje pohodlie oveľa viac. 

Zateplenie strechy

Ako sme si už povedali, strecha sa v rebríčku najväčších tepelných strát nachádza na popredných miestach, preto je v súvislosti s izoláciou fasády nutné venovať pozornosť aj tejto časti domu. Existujú rôzne materiály a kvality, ale všeobecne dobré izolátory pozostávajú z výrobkov, ktoré majú štruktúru kamennej vlny, ktorá zachytáva aj tie najmenšie „zrnká vzduchu“.

Voda a vlhkosť sa k nám dostanú cez strechu veľmi jednoducho, no rovnako to platí aj pri úniku tepla cez nedostatočne izolované časti strechy. So systémom izolácie od ROCKWOOL bude zateplenie šikmej strechy  alebo izolácia plochej strechy jednoduché a rýchle.  Rozhodnúť sa pritom môžete, či si zvolíte zateplenie strechy medzi, nad alebo pod krokvami, prípadne si zvolíte možnosť zateplenia stropu na drevených väzníkoch. 

Nezabudnite na podlahu

Na záver sa dostaneme až k podlahe. Studené nohy a podlaha vám komfort bývania určite nezaručia, preto je nutné myslieť aj na túto časť domu alebo bytu. Zateplená podlaha znižuje tepelné straty, zvyšuje pohodlie a stupne v miestnostiach, ktoré sú postavené nad suterénom, garážou alebo vchodom, teda miestami, ktoré nie sú vykurované. Stará sa aj o lepšiu akustiku. Je to dokonalé riešenie a systém zateplenia od ROCKWOOL, ktorý myslí len na tie najlepšie podmienky na bývanie. Tak si ich s jeho pomocou zaistite, teraz v letných mesiacoch sú na to ideálne podmienky.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.