Nebojte sa pasívneho domu

0 742

Úspora prostriedkov, a teda aj energií je dnes vnímaná veľmi citlivo. Určite aj Vy šetríte vodou, elektrinou, ale aj pri kúrení. Je to prirodzený spôsob, ako sa vyhnúť predraženým cenám za energie. Šetrenie je aj hlavým dôvodom na zatepľovanie starších domov a panelákov.

Ak však máte možnosť a plánujete stavbu nového domu, určite zvážte aj nízkoenergetický a pasívny dom. Práve tieto ponúkajú výraznú úsporu prevádzkových nákladov aj do budúcna, čo určite oceníte.

Pasívny dom však nemusí vždy znamenať stavbu z dreva. Viac ako polovica je skutočne drevostavbou, no dôvodom je najmä výhodnejšia cena. Drevo má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré sú pre Vašu úsporu nevyhnutné. V dnešnej dobe sa však nemusíte obávať ani bezpečnosti takýchto stavieb. Drevo na tento účel je ošetrené povrchovou úpravou, ktorá mu umožňuje spĺňať najprísnejšie protipožiarne predpisy. Bezpečnosť je tak neraz vyššia, ako u iných stavieb.

Ak ste už nejaký pasívny dom videli, zrejme Vás zaskočila strohá architektúra. Dôvodom však nie je obmedzené použitie stavebného materiálu, ale práve snaha o využitie prírodných vplyvov a zamedziť únikom tepla. Ak je totiž stavba veľmi členitá, teplo uniká oveľa rýchlejšie a nedá sa mu celkom zabrániť. Aj okná, ktoré nie sú po celom obvode, majú svoje opodstatnenie, zväčša je to práve pre plné využitie slnečných lúčov, a to aj na vyhrievanie priestoru. Avšak aj v takomto dome budete mať všetko, čo potrebujete a celkom bez zložitého pôdorysu.

Rovnako však treba uvažovať aj o mieste, kde chcete dom postaviť. To však platí aj pre bežný rodinný dom, no o to viac pre ten pasívny. Miesto a orientácia na svetové strany je rozhodujúcou najmä pre plné využívanie jeho výhod.

Pasívny dom jednoznačne potrebuje rekuperáciu. Vďaka nej máte doma vždy čerstvý vzduch aj príjemnú teplotu, či je leto alebo zima. No to neznamená, že ani okná nemôžete otvárať. Aj tieto však musia byť masívnejšie. Práve pre tieto dôležité prvky pasívneho domu, je aj jeho stavba náročnejšia. Zväčša je cena oproti bežnému rodinnému domu vyššia o 5 až 20 %. Táto investícia sa Vám však vráti, a to zvyčajne do 10 rokov.

Foto by: Jeremy Levine

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.