Milujete vonné sviečky, tyčinky a osviežovače vzduchu? Tie nekvalitné môžu atmosféru a vzduch v miestnosti naopak pokaziť

0 241

Kyslík v ovzduší je pre náš život jednou zo základných podmienok. Čerstvý vzduch a slnečné svetlo zvyšujú náladu, účinnosť a posilňujú imunitný systém. Množstvo negatívnych iónov vo vzduchu na ulici sa práve vďaka nemu eliminuje. Každá osoba by mala byť preto vonku a na zdravom vzduchu aspoň 30 minút denne.

Ak máte problémy s krvným tlakom, čerstvý vzduch je nutnosťou. Mnoho lekárov na jeho normalizáciu odporúča práve pokojné prechádzky. Je dobrý pre naše zdravie a posilnenie celého tela. Zlepšuje fungovanie ciev, pľúc, srdca a ďalších orgánov.

Pre výnimočné chvíle

Z času na čas sa ale potrebujeme dostať do lepšej nálady, v čom nám samozrejme ovzdušie a atmosféra v konkrétnej miestnosti pomáha. Na jej vylepšenie si kupujeme vonné sviečky, tyčinky a špeciálne osviežovače, ktoré sa veľmi jednoduchou aplikáciou dostanú do ovzdušia. Je to ale správne a v prvom rade zdravé riešenie? A ak nie, existuje nejaká alternatíva?

Menšie zlo

Plamienok, pri ktorého horení sa do vzduchu uvoľňuje príjemná vôňa, ktorá „opantáva“ naše zmysly, je jedným z najžiadanejších aromatických doplnkov tohto typu. Ale pozor, aj keď sa vonné sviečky často považujú za menšie zlo, produkujú do vzduchu, ktorý dýchame množstvo organických zlúčenín a alergénov. Dokonca by sa dalo dvojhodinové horenie takejto sviečky prirovnať k hustej premávke na vozovke. Pýtate sa prečo je tomu tak?

Samotná vonná sviečka až tak veľkou hrozbou nie je, horší sa to pri procese horenia, kedy dochádza k reakcii, kde sa neškodné látky menia na tie, ktoré môžu mať aj rakovinotvorné účinky a byť zdrojom škodlivých emisií.

Ideálne riešenie?

Vyskúšajte vymeniť tie najmodernejšie a extra silné vonné sviečky v obchodoch za tie z včelieho, sójového alebo palmového vosku. Dávajte si pozor aj na ich zloženie a čítajte etikety!

Veľmi dôležitý je aj knôt. Nekupujte také vonné sviečky, ktoré používajú na horenie ten s obsahom olova (majú ho najmä lacné sviečky z Číny). Už v malých množstvách dokáže horenie takejto sviečky narobiť veľa nepríjemností a poškodiť zdravie!

Náš tip: Pri horení si zaistite dostatočný prísun čerstvého vzduchu a keď sa vosk minie a sviečka zhasne, vyvetrajte. Ak by ste náhodou pri procese horenia spozorovali čierny dym, sviečku radšej zhasnite. Vyvarujte sa aj sviečkam s umelými farbivami.

Vonné tyčinky

Tyčinky sú pre naše zdravie hrozbou číslo dva. Samozrejme, že to závisí aj od stavu nášho tela a celkového organizmu, no opäť ide o vdychovanie škodlivých látok, ktoré môžu dráždiť dýchací trakt a pri dlhodobom kontakte s takýmito látkami spôsobovať aj rakovinu horných dýchacích ciest. Lekári tento proces dokonca prirovnávajú k fajčeniu.

Veľmi podobné to bude aj v prípade elektronických a iných osviežovačov, ktoré sú plné chémie a škodlivých látok, o ktorých informácie získate na zadnej etikete. Samozrejme, všetky výrobky do jedného vreca hádzať nemôžeme. Spotrebiteľ si ale na tieto veci pozor vôbec nedáva a kupuje všetko.

Skúste prevoňať izbu sušeným ovocím, koreninami, bylinkami alebo kvetmi a nesmie chýbať ani čerstvý vzduch. Tieto veci vám neuškodia a dodajú niekedy oveľa viac energie a príjemnej atmosféry, ako by ste si mysleli. Vyskúšajte.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.