Krásna a zelená záhrada aj počas zimy?

Zima sa k nám pomaly prikráda a v priebehu niekoľkých dní zahalí celú krajinu do bielej farby. Je to síce jednoduchý a elegantný odtieň, ktorým sa nedá nič pokaziť, no ak jeho veľa, nepôsobí to na našu psychiku príliš dobre. A práve v tomto blížiacom sa období nebudeme mať o takéto palety žiadnu núdzu. Vo svojom interiéri si pomôcť vieme výzdobou a dekoráciami, pomôcť nám môžu aj živé rastliny. Ako je to ale s exteriérom, ktorý je vystavený vplyvu extrémneho počasia a nízkych teplôt? Aj tu existuje možnosť voľby a efektívnych riešení v podobe zelene. Tú si však musíte vedieť vybrať a práve s nami to nebude naozaj žiadny problém.

Nie je už neskoro?

V podstate by sa dalo povedať, že aj áno. Ideálnym obdobím na výsadbu je koniec augusta, september a možno niektoré dni v októbri. Pôda je viac vlhká a nie je tak vysušená vysokými teplotami. Najdôležitejšie je, aby mali rastliny dostatok času na svoje zakorenenie, preto je neskorá jeseň na výsadbu vždy zelených rastlín možno už menej vhodná. Aj tu platí, všetko s mierou. Zbytočne svoju záhradu tiež nezaťažujte veľkým množstvom rozličných druhov.

Nekupujte „mačku vo vreci“

Jedna z ďalších vecí, ktoré by ste si mali všímať pri nakupovaní vždy zelených drevín, je hustota olistenia konkrétneho druhu a koreňový systém. Rastlina by nemala byť napadnutá ani škodcami. Ideálne urobíte, ak si ju budete vyberať priamo v špeciálnom záhradníctve, ktoré vám vie ponúknuť široký výber a niekoľko možností.

V klasických obchodných centrách, kde sa predáva zmiešaný tovar, nemusia byť tieto dreviny vhodné na dlhodobé pestovanie, o čom sa sami presvedčíte, keď vám vydržia len niekoľko týždňov, či mesiacov.

Z koreňového balu by sa pri miernom potiahnutí nemala uvoľňovať zemina. Ak tomu tak bude, drevina bola zrejme do takéhoto systému vložená len pred pár dňami.

Aká je ideálna veľkosť?

Asi každý z nás by chcel mať svoj exteriér a prostredie záhrady vysadený väčšími kusmi, nie vždy je to ale ideálna voľba. Závisí to od okolitých podmienok, polohy a kvality pôdy. Základnou vecou, ktorú si tiež musíte uvedomiť je, že väčšie dreviny budú na svoje zakorenenie potrebovať oveľa viac času.

Nemali by ste ale vsádzať ani na príliš malé rastlinky, ktoré môžu najmä počas vysokých teplotných výkyvov veľmi rýchlo vymrznúť. Tiež sa nemusia vždy a dobre zakoreniť. Takže pokiaľ ide o vhodnú veľkosť, vyberajte si zlatú strednú cestu. Závisí to od typu dreviny, ak si nebudete istí, neváhajte sa pýtať predajcu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.