Jednoduché spôsoby ako sa schladiť

Počasie nám v posledných dňoch dáva zabrať. Radosť z leta tak čoskoro vystrieda zlosť, z neustálej horúčavy. Počasie však neovplyvníme, a tak si zrejme aj v nasledujúcich rokoch musíme zvykať na vysoké teploty, keďže sa zdá, že tieto z roka na rok ešte stúpajú.

Možno je preto práve toto impulzom pre Vás a hľadáte tak účinné spôsoby, ako sa schladiť. Ak máte slnečný byt, zrejme Vám, najmä v týchto dňoch, nikto nezávidí. Nie je predsa ničím výnimočným, že aj u Vás doma je teplota vysoko, ak nie ešte vyššie ako vonku. Priestor sa jednoducho prehrieva, a tak si príjemný chládok doma veľmi neužijete.

Aby sme však mohli fungovať bez obmedzení a najmä zdravotných komplikácií potrebujeme teplotu okolo 20 až 23 °C. V lete sme ochotní prijať aj vyššiu teplotu vzduchu, no ak sa blíži k tridsiatke, zrejme dobrou náladou neoplývate. V dome si nielen počas leta musíme udržiavať zdravú klímu. Preto je nutné v lete vetrať uvážene, a to najmä v skorých ranných hodinách, neskoro večer, prípadne v noci. Takto zamedzíte vstupu prehriateho vzduchu z vonku, cez deň majte okná zavreté. Najlepšie je tiež počas dňa zatieniť okná. Slnko Vám tak nebude zbytočne ohrievať interiér a hoci aj len o pár stupňov, po návrate z práce si oddýchnete oveľa lepšie.

Ak však už doma teplo máte a chcete sa rýchlo schladiť, nemusí studená sprcha vždy pomôcť. Dôležité je, ak už sa sprchujete, nepreháňať to so studenou vodou, Vaše telo tak môže dostať šok a skôr sa Vám bude zdať ešte väčšie teplo.

Schladiť interiér môžete napríklad ventilátorom, pred ktorý dáte nádobu so studenou vodou alebo ľadom. Skúste tiež plachtu, alebo uterák namočiť v studenej vode a zavesiť, či už na balkón alebo na okno. Hneď sa Vám uľaví.

Myslite však aj na skutočnosť, že všetky zariadenia, a to vrátane ventilátora, televízora a samozrejme rúry teplotu zvyšujú. Ak ich teda nepotrebujete, vypnite ich.

Veľmi dobre naše telo ochladí aj ovocie a zelenina. Počas teplých dní sa nám žiada jesť takéto ľahké jedlá, naviac nebudete ani varením zbytočne zvyšovať teplotu v domácnosti.

Ak však hľadáte účinnejšie riešenie, ako ochladiť interiér aj do budúcna, ventilátor Vám veľmi nepomôže. Na tento účel slúžia najmä klimatizácie, no pripravte sa na väčšiu investíciu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.