Izbové rastliny, ktoré vám pomôžu s nespavosťou

0 378

Ak trpíte nespavosťou, prečo neskúsite vo vašej izbe pestovať špeciálne rastliny, ktoré vám s ňou môžu pomôcť? Vedeli ste, že asi 35 % ľudí v rozvinutých krajinách trpí nespavosťou, ktorá môže viesť k depresii, obezite alebo srdcovým chorobám? Berieme tabletky na spanie, používame špeciálne potravinové prísady a špičkové technológie, a pritom stačí, aby sme sa obrátili na silu prírody a rastlín!

Rastliny pomáhajú našej planéte stať sa krásnou a zdravou! O tento efekt sa však postarajú aj v našom interiéri. Mnohí ľudia si to aj uvedomujú, no len málokto vie, že je dobré ich mať aj na mieste, kde spíte.

Pomôžu vám s nespavosťou a postarajú sa o ideálnu atmosféru a potrebné pohodlie. Pozrieme sa na to, ktoré konkrétne to dokážu najlepšie.

Levanduľa

Levanduľa je najslávnejším prírodným liekom na dobrý spánok a relaxáciu. Štúdie vedcov z celého sveta, ktorí skúmajú účinok vône levandule na kvalitu spánku, ukazujú, že levanduľa zlepšuje kvalitu spánku takmer u všetkých respondentov!

Ak je to však v dôsledku nevýhodných podmienok u vás doma na pestovanie levandule nie príliš ideálne, naplňte si sušenou levanduľou vrecúška a umiestnite ich v blízkosti hlavy. Príjemná vôňa vám určite prospeje a pomôže rýchlejšie zaspať.

Gardénia

Gardénia je vynikajúci stimulátor spánku. Niektorí odborníci sú presvedčení, že vôňa gardénie je rovnako účinná ako dávka „Vália“. Pravdepodobne je to skôr o ústnom extrakte rastlinného pôvodu než o kvetine stojacej pri vašej posteli. Gardénia však skutočne prispieva k zaspávaniu – jej nebeská aróma funguje ako uspávanka, upokojuje a umožňuje vám relaxovať.

Palma Areca

Štúdie NASA o vlastnostiach izbových rastlín čistiacich vzduch ukazujú, že Palma Areca filtruje niektoré prchavé organické zlúčeniny zo vzduchu lepšie ako iné rastliny. Ďalšia štúdia ukazuje, že listy týchto krásnych izbových rastlín produkujú 1 liter vody za 24 hodín, vďaka čomu je táto rastlina účinným zvlhčovačom, ktorý vám môže pomôcť pri alergiách, nachladnutí alebo iných stavoch, ktoré môžu rušiť spánok.

Jazyky

„Svokrine jazyky sú dnes veľmi moderným a populárnym kvetom v interiéri. Zároveň je aj ďalším vynikajúcim čističom vzduchu. Jedná sa o jednoduchý a nenáročný kvet, vďaka ktorému bude vzduch v spálni svieži a príjemný.

Anglický brečtan

Anglický brečtan môže byť zasa veľmi užitočný pre alergikov, pretože dokonale čistí vzduch od častíc plesní (podľa štúdií objem častíc klesne až o 78,5 %) a ako viete, pleseň je vážny alergén, ktorý môže váš spánok narušiť.

Orchidey, sukulenty a bromélie

Tieto rastliny zvyšujú kvalitu nočného vzduchu na maximum. Keď sa fotosyntéza zastaví a slnko zapadne, väčšina rastlín začne absorbovať kyslík a uvoľňovať oxid uhličitý, zatiaľ čo orchidey, sukulenty a bromélie absorbujú škodlivý plyn a uvoľňujú kyslík, čo vám uľahčuje v noci lepšie dýchať a spať.

Určite to s nimi vyskúšajte, pretože okrem spomínaných funkcií vám aj jednoducho skrášlia vaše prostredie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.