Filtre na pitnú vodu: Efektívny čistiaci systém

0 496

Možno si poviete, že je to zbytočnosť a komfort, bez ktorého prežijete, ale nie vždy tomu tak musí byť. Vodovodné potrubie sa každý rok nemení, často je hrdzavé, do veľkej miery nepoužiteľné a dostávajú sa do našich pohárov dôsledkom tejto skutočnosti niekedy aj škodlivé látky, o čom ale bežný spotrebiteľ alebo domácnosť ani netuší. Potom môže byť kvalita vody značne ohrozená. Viacerí ľudia, a možno aj mnohí z vás, sa tak stále častejšie rozhodujú pre vodu filtrovanú.

Prečo a kedy by ste mohli zbystriť pozornosť?

Niekto nepije vodu z kohútika, len preto, lebo cíti v nej podozrivú chuť. Ani normálna chuť vody ale nemusí nasvedčovať tomu, že je s ňou všetko v poriadku.

Ak chcete skontrolovať, či obsahuje nečistoty a kontamináciu, obráťte sa na vodárenskú spoločnosť, ktorá vás pitnou vodou zásobuje a mala by sa riadiť vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 550/2007 Z.z.. Obavy o kvalitu pitnej vody by ste ale mať nemali, pretože aj samotné vodárenské spoločnosti používajú na úpravu vody filtre tiež.

Ako to už ale chodí, v dnešnej dobe sú mnohí ľudia náchylnejší a na niektoré prvky viac alergickí. Preto môže niekomu zloženie a obsah dostupnej vody vyhovovať menej a je nútený použiť vhodné nádoby a zariadenia na filtrovanie vody, ktoré by tiež mali spĺňať určité hygienické požiadavky.

Ako spozorujete zhoršenú kvalitu vody?

Kvalita vody sa môže meniť aj v závislosti od aktuálnych klimatických podmienok, ktoré sa vždy ovplyvniť nedajú. Dôvod na paniku to ale samozrejme nie je.

Zhoršenú kvalitu vody môže naznačovať:

  • Ak sa v kanvici pravidelne objaví špina, po umytí riadu zostanú biele škvrny a po varení čaju sa v hrnci objaví nezvyčajní film – voda je tvrdá, čo znamená, že obsahuje veľa sodíka a vápnika.

  • Nepríjemná chuť vody naznačuje prítomnosť sírovodíka – teda prebytok železa.

  • Niekedy sa vo vode môžu objaviť aj mangán a ťažké kovy.

Zachránia filtre pitnej vody situáciu?

Môžu pomôcť, ale v niektorých prípadoch dokážu vodu úplne demineralizovať. Vtedy vám niektoré prospešné látky môžu naopak chýbať. Preto si pri ich výbere dajte záležať na všetkých dôležitých informáciách a parametroch.

Typy filtrov na pitnú vodu

Aj tu vám výrobcovia poskytnú niekoľko možností a široký výber. Všetko má ale svoje výhody a nevýhody. Najlacnejšou verziou vodných filtrov pitnej vody sú džbány zo skla alebo plastu, kde je zabudovaný špeciálny čistiaci systém. Nádoba je ale malá, a preto nemusí vyhovovať početnejšej rodine. Tiež nemusí poskytovať tak dokonalé filtrovanie vody. Jednoducho sa ale ovláda a v podstate vám stačí do nádoby len naliať vodu.

Dávkovače

Ide o nádoby väčšieho objemu, ktoré sú vybavené dávkovačom. Voda prechádza cez špeciálny kohútik, ktorým si môžete načerpať potrebný objem. Takáto nádoba a voda v nej vám vydrží dlhšie. Preto sa veľmi často využíva aj v oblastiach s väčším výskytom ľudí, ako sú kancelárie a verejné priestory.

Batérie

Pomocníkom v tejto oblasti môže byť aj obyčajná kuchynská batéria, cez ktorú si regulujete prítok pitnej vody. Stačí na koniec točky umiestniť špeciálny nástavec, ktorý by mal mať v svojom systéme zabudovaný filtračný režim. Je to jednoduché, praktické a zrejme aj najlepšie riešenie.

Je ale na vás, čo z toho si vyberiete, nezabudnite však na to, že len pri dostatočnom prísune správnych tekutín, akou čistá voda samozrejme je, budete neustále zdraví a fit.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.