Peklo alebo Oáza pohody?! Tipy ako sa schladiť počas letných horúčav v pohodlí svojho domova

Dnes si už veľmi ťažko predstavíme obdobie letných mesiacov bez pobytu pri vode, v prírode alebo len tak s vetrom opreteky na bicykli či motorke. Vychutnávame si slobodu, voľnosť a možnosti, ktoré leto ponúka – teda minimálna vrstva oblečenia a úsmev na perách. Slnko príjemne hladí našu pokožku a každá bunka nášho tela jasá v rytme tepla, pohody a lambady.

Áno. Bez pochýb. Leto milujeme.

Milujeme možnosti, ktoré prináša.

Nie každá prijemná chvíľa má však aj dlhé trvanie a

nie každá rozprávka je rozprávkou nastálo.

Hlavne ak teploty stúpajú nad 30 °C.

Niekoľko týždňové horúčavy až takou rozprávkou nie sú. Prehriata pôda, lepkavý asfalt, sucho a ťažko dýchateľný vzduch. Vystavovať sa slnečným lúčom je skôr trestom ako potešením. Teploty začínajú byť neznesiteľné. A keď sa k tomu pridá otravne poletujúci hmyz, niet divu, že tieň a prijemné chladné miesto znamená pre nás niečo podobné ako výhra v Jackpote.

Domov, je jedným z tých miest, ktoré ponúka úkryt a útočište. Poďme sa teda spolu pozrieť na dobré tipy, ktoré aj vám pomôžu prežiť a schladiť sa počas letných horúčav.

Tipy, ktoré vám pomôžu vytvoriť z vášho domova oázu pohody

  • Dostatočné tienenie

Počas letných horúčav je prioritou dbať na dodržiavanie dostatočného tienenia našich domovov. Zabrániť tak prenikaniu neželaného svetla a tepla z vonkajšieho prostredia do interiéru. Možností tienenia našich domovov je niekoľko.

Chrániť svoj domov pred vonkajším svetlom a teplom môžeme prostredníctvom exteriérového a interiérového tienenia, horizontálnych a vertikálnych žalúzií či roliet. Na to, aby sme ale udržali správnu – teda nižšiu teplotu interiéru oproti tej vonkajšej, odporúčame kombináciu exteriérového a interiérového tienenia.

A pre úplný komfort domova bez otravného hmyzu, by ste nemali zabudnúť na oknách zabudované sieťky proti hmyzu. Správne a dostatočné tienenie, bez nepríjemných návštev je teda alfou a omegou.


Neodporúčame vetrať v čase, kedy sila slnka dosahuje svoj vrchol.
  • Ranné a večerné vetranie

Teplý vzduch z exteriéru zvyšuje teplotu našich príbytkov. Neodporúčame preto vetrať v čase, kedy sila slnka dosahuje svoj vrchol. Ešte pred prvými slnečnými lúčmi, či po ich západe, nechajte prúdiť domovom chladný vzduch. Pootvárajte okná a dvere. Dajte tak svojmu domovu dynamiku.

  • Povypínajte elektroniku

Žiarenie a teplo, ktoré vytvára elektronika zvyšuje teplotu v priestore našich domovov. Ak chcete túto teplotu znížiť, vypnite elektrické spotrebiče zo zásuviek. A aj tie, ktoré, aktuálne nepoužívate.

  • Vlhčenie závesov, bielizne a uterákov

Zvyšujúcou sa teplotou sa stráca vlhkosť a vzduch sa stáva neznesiteľne suchým. Sliznice nášho tela bijú na poplach. Overeným spôsobom ako zvýšiť vlhkosť vzduchu je vlhko si vytvoriť. Ako?

Jednoducho. Pokropte závesy a bielizeň vodou, preveste cez stoličku vlhký uterák, do miestnosti postavte misu s ľadom, vodou resp. mrazenou zeleninou.

  • Oblečenie z ľahkej bavlny a svetlé farby

O tom ako prežiť teploty nad 30 °C v pohode a s nadhľadom, by nám dobre vedeli rozprávať púštni beduíni. Prečo si asi vyberajú oblečenie svetlých farieb a ľahkej tkaniny? No lebo tento typ oblečenia chráni pokožku pred ďalšími neželanými slnečnými lúčmi a teplom.

Tmavé farby oblečenia priťahujú slnečné lúče. A to predsa v tomto období nepotrebujeme. Oblečme sa do ľahkej bavlny, do svetlých farieb ako púštní beduíni. A keď sú už teploty nad rámec znesiteľnosti, schladiť sa vám pomôže, vlhká tkanina prevesená cez ramená a šiju.


Klimatizácia a ventilátory dokážu život v letných horúčavách skutočne uľahčiť.
  • Klimatizácia a ventilátory

Či už vám stačí vzduch len rozprúdiť v miestnosti alebo si prajete teplotu znížiť, klimatizácia a ventilátory sú produktmi, ktoré v letných horúčavách dokážu život skutočne uľahčiť. Hlavne ak sa teploty dostávajú za hranicu našej znesiteľnosti a ostatné metódy zlyhávajú.

Sú doplnkom, ktorý so svojimi výhodami prináša aj isté zdravotné riziká. Prechladnutie, opuchnuté dutiny a sliznice, alergické reakcie. Dôležité je preto zvážiť všetky klady a zápory a možno hľadať aj ďalšie alternatívy.

  • Expedícia k našim severským bratom a na Severný pól

Ak aj napriek osvedčeným radám a tipom pocitujete stále istý diskomfort spôsobený letnými horúčavami. Diskomfort, ktorý vám bráni v bežných aktivitách pracovného či osobného života, existuje ďalšia možnosť. Možnosť, že si zoberiete na 18 dní dovolenku v práci, zatienite, uzavriete svoj dom či byt a vydáte sa na expedíciu k našim severským bratom k polárnemu kruhu.

Expedícia na Severný pól s BUBO vás vyjde do „príjemných“ 30 000 €.

Možností je veľa. Aj tých ako si spríjemniť tento čas a sám ŽIVOT.

Peklo alebo Oáza pohody?! Tipy ako sa schladiť počas letných horúčav v pohodlí svojho domova
5 (100%) 2 vote[s]

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.