Dekorovať výrazné steny? Ak áno, ako?

0 178

V posledných rokoch sa opäť v interiéroch na stenách objavujú výrazné, sýte farby. Trendom sú nielen pastelové odtiene, ale najmä dramatické odtiene červenej, upokojujúca a energizujúca limetková, graciózna fialová či rôzne extravagantné kontrasty medzi tmavými matnými stenami a bledou lesklou podlahou. Jednou z populárnych možností nového ošatenia stien sú aj veľkoformátové fototapety. Mnoho ľudí, ktorí redizajnujú svoj byt či dom, však zvolia zlatú strednú cestu, ktorou je výber jednej farebne výraznej steny a zvyšné steny k nej doladia v neutrálnom, zväčšia klasickom bielom odtieni.

V interiéri, ktorý zdobia výrazné farby na stenách, si môžme dovoliť experimentovať aj s dekorovaním stien. Výberom vhodného obrazu je možné nielen dodať miestnosti tú pravú atmosféru, ale aj zjemniť a opticky rozdeliť jednoliatu plochu, ktorú prináša aplikácia výrazného farebného náteru stien. Motív je výlučne na vás a vašich preferenciách. Farebnosť, rozmer a to, či bude obraz jednodielny alebo zložený z viacerých častí však treba prispôsobiť okrem vášho vkusu aj danostiam dekorovanej miestnosti. Napríklad do veľkej miestnosti na veľkú výraznú plochu, ktorá je povedzme za sedačkou, sa žiada viacdielny obraz pokojne aj zo 6 -7 častí.

Obraz by mal mať dostačujúci rozmer a svojou farebnosťou vhodne dopĺňať nielen dekorovanú stenu, ale aj celkové farebné ladenie miestnosti – najmä s ohľadom na nábytok a podlahové plochy. Ak si vyberiete prípad jednej farebnej steny a doplňujúcich bielych, máte možnosti dekorovania o čosi ľahšie – biele steny sa totiž dohodnú s akoukoľvek farbou na obraze – ostáva ho už zladiť iba s vyššie vymenovanými časťami. Ak však máte miestnosť namaľovanú v štýle jednej výraznej steny a doplňujúcich stien povedzme v pastelovom odtieni, dbajte na to, aby zostala farebná schéma zachovaná a aby obraz mal prevažne komplementárne (čiže doplnkové) farby vzhľadom k farbám okolia.

Osvedčená stará klasika, ktorá vždy pôsobí efektne a na úrovni, je vsadiť na kontrast. Kontrast tvarov, farieb, motívov. Ako máte možnosť vidieť na jednom z obrázkov, ostrý kontrast červenej a čiernej steny dopĺňa obraz v rovnakej farebnej kombinácii. Vzhľadom na výraznosť a ohnivosť tejto farebnej kombinácie, obraz s motívom kvetu bol vybraný tak, aby zjemnil ostré črty miestnosti. Nežná ruža zvýrazňuje krásu danej kombinácie a zároveň potláča do úzadia jej prílišnú extravagantnosť.

Ak si teda vyberiete výrazné steny, rozhodne ich môžete dekorovať. Pri správnom výbere obrazu môžete totiž docieliť skutočne obdivuhodný výsledok a priniesť do interiéru tú správnu atmosféru.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.