Čo všetko musíte zohľadniť pred plánovaným grilovaním na balkóne?

0 1 743

Leto je v plnom prúde a nás to láka tráviť na čerstvom vzduchu všetok svoj voľný čas. Dokonca aj ten, ktorý si vypĺňame prípravou chutných jedál a zaujímavých pokrmov na grile. Jedlá z neho sú príjemným spestrením nášho jedálnička a spôsobom jednoduchého zvýraznenia chutí jednotlivých surovín. Nie všetci ale majú na grilovanie ideálne podmienky.

Grilovanie v meste a na balkóne nemusí byť vždy dobré riešenie, pretože môže veľmi rýchlo naštrbiť vaše dobré susedské vzťahy. Ako je to vlastne s grilovaním na balkóne v paneláku? Aké podmienky a obmedzenia sa vás v tejto súvislosti týkajú? Môže vám hroziť pokuta? To a viac si povieme v našom článku.

Dôležitý je domový poriadok a nariadenia mesta

Ak si chcete užiť lahodnú chuť grilovaných pokrmov, ale bývate v byte, mali by ste si preštudovať nariadenia mesta v ktorom bývate. Nie všetky grilovanie na balkónoch zakazujú alebo povoľujú. A pokiaľ si myslíte, že je to výsostne len vaša vec, nie vždy sa vám takýto názor môže vyplatiť. Od tohto roka je už porušenie domového poriadku právne nárokovateľné aj sankciami.

Znamená to teda, preštudovať si domový poriadok, ktorý by vám mal dať pri kúpe bytu podpísať každý správca bytového domu. Ak tento dokument nemáte, hľadať odpoveď môžete v nariadeniach mesta, v zákone č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a vyhláškach.

Samozrejme, žiadny zákon presne túto vec a situáciu nedefinuje, grilovanie na balkónoch môže byť ošetrené v spomínaných záväzných nariadeniach mesta. Treba si tiež uvedomiť, že pre zachovanie dobrých susedských vzťahov je vhodné myslieť aj na Občiansky zákonník, z ktorého je dobré pripomenúť, že svojich susedov by ste nemali obťažovať nad mieru primeraným pomerom nielen dymom z grilu, ale aj pachom, hlukom, prachom a inými nevhodnými činnosťami a faktormi. Môže to riešiť polícia, prípadne byť na základe súhlasu všetkých ostatných majiteľov bytov a nebytových priestorov a rozhodnutia súdu pri sústavnom porušovaní, nariadený odpredaj vášho bytu.

Typ grilu

Veľmi dobrým riešením, ako sa vyhnúť prípadným nedorozumeniam a užiť si výhody grilu, sú modernejšie typy týchto zariadení. Najlepší bude preto bezdymový gril. Ten potom môžete pokojne využívať nielen na balkóne, ale aj v obývačke.

Jeho „bezdymovosť“ zaisťuje špeciálna nádobka, do ktorej kvapká z jedla olej, ktorý by inak skončil v rozpálenom uhlí. Druhou výhodou je použitie bezdymového (dreveného) uhlia, ktoré je zbavené prachu a nečistôt.

Ďalšou možnosťou je elektrický gril, ktorý je ale náchylný na vodu a vlhkosť a závislí od energie. Tiež si treba uvedomiť, že niektorým susedom môžu prekážať aj vône, ktoré z pripravovaného jedla na grile stúpajú hore, a susedia nad vami tak majú smolu.

Poloha balkóna

To, či si môžete dovoliť na svojom balkóne v meste grilovať závisí aj od toho, kde je váš balkón umiestnený a ako ďaleko sú od neho ostatní susedia. V tomto smere to majú najvyššie položené byty alebo penthousy najlepšie. Aj tu si ale dávajte pozor na to, ako vidí grilovanie na balkónoch vaše mesto.

Je potrebné si tiež uvedomiť, že pri používaní grilov musíte myslieť nielen na svoju ale aj bezpečnosť ostatných v bytovom dome. Prípadný požiar by mohol pripraviť o strechu nad hlavou niekoľko desiatok až stoviek ľudí.

Susedia

Použitie grilu tiež závisí od toho, aké dobré susedské vzťahy medzi sebou v bytovom dome máte a ste ochotní tolerovať ich prípadné „prehrešky“. Svoju rolu v tomto smere môžu zohrávať aj vekové rozdiely, názory, či iné. V rámci dobrých susedských vzťahov by ste sa preto mali snažiť vychádzať s každým, a potom budete mať vo svojich možnostiach väčšiu slobodu.

Zdroj obrázka: fariki.photo/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.