Čo je lepšie? Tapeta alebo obyčajná farba?

0 500

Situáciu, kedy vás v novom dome vítajú len štyri holé steny, zažil asi každý jeden, kto si zariaďoval vlastné bývanie. Aj keď je niekedy biela najlepšia a neutrálna, farby dokážu premeniť miestnosť na úplne iné miesto, v ktorom je hneď lepšia nálada. Veľmi dobre však túto úlohu zastupujú v dnešnej dobe aj tapety. Pestrofarebné, štýlové, luxusné a moderné. Ktorá voľba je ale lepšia? A prečo sa viac oplatí tapeta a inokedy zas obyčajná farba na stenu?

Prečo a kedy si vybrať tapetu?

Tapeta má veľa nepopierateľných výhod. Minimálne šetrí náklady na čas a peniaze a umožní vám byť pri navrhovaní interiéru oveľa viac kreatívnejším.

Tapety čiastočne zakrývajú aj chyby staviteľov a konštrukčné omyly. Všetko môžete zamaskovať obyčajným kotúčom papiera a nepremýšľať nad žiadnymi stavebnými úpravami, ktoré by mohli načrieť do vášho rozpočtu a úspor. Preto sú tapety ideálne, aj ako prostriedok na dokončenie stien.

Nádherná transformácia dizajnu

Ďalšia výhoda tapety sa skrýva v rôznych štýloch, dizajnoch a ozdobách. Masívny dopyt umožňuje výrobcom tapiet vytvárať širokú škálu týchto produktov. Stačí navštíviť správny obchod, aby ste sa uistili, že sú v ňom zastúpené takmer všetky štýly umenia, ktoré ľudstvo vytvorilo od vzniku tohto sveta až po súčasnosť. Nič nie je potrebné vymýšľať, kresliť alebo navrhovať. Všetko je už pripravené.

Navyše, pomocou tapety môžete simulovať širokú škálu finálnych materiálov, ako je drevo, kameň, železo, zlato, koža alebo panoráma mesta. Koniec koncov, samotná myšlienka tapety vznikla z túžby vytvoriť efekt, ktorý bolo možné do určitého času vidieť len na textíliách. Takýto papier je preto akýmsi druhom náhradnej látky. Stačí si správne vybrať a umiestniť ich na takmer akýkoľvek povrch a celý priestor bude vyzerať úplne inak.

Stačí vám farba?

Aj to je jedna z možností, ktoré môžete pri úprave interiéru a povrchu stien využiť. V mnohých prípadoch je to jednoduchšie ako tapeta, no takáto stena sa nedá umývať, rýchlo sa môže zašpiniť a je s jej nanášaním a čistením viac roboty.

Stena ale viac dýcha a ku konkrétnej farbe sa jednoduchšie ladia ostatné doplnky, ktoré môžu byť pri vzorovaných tapetách už problém.

Ak sa rozhodnete pre farbu, mnohé z nich sú už nariedené a k tým klasickým stačí pridať správny pomer vody. Vyberte si valček, ktorý dobre saje a neprská. Maľovanie steny bude potom naozaj jednoduché a veľmi rýchle. Pri tapete si musíte dávať pozor na správne ukladanie podľa vzoru a pri nanášaní farby na dostatočné prekrytie pôvodného povrchu.

Oba spôsoby sú výnimočné a len vy musíte vedieť, ktorý vám bude najviac vyhovovať a môžete ho vo svojom interiéri pohodlne využiť. Nič sa ale nestane, ak si zvolíte vzájomnú kombináciu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.