Časť 2: Zaujímavé stavebné materiály

0 276

V predchádzajúcej časti sme si povedali niečo o materiáloch, ktoré vedia pri stavbe veľmi dobre a s úsporou nahradiť klasický betón.

Drevo

Tento materiál, je asi všetkým veľmi dobre známy a možno nejeden z vás aj v takejto stavbe vyrastal. Dreveničky majú svoje čaro aj efekt. Dnes je využívané drevo najmä pre svoje dobré izolačné vlastnosti, dlhú životnosť. Je ekologické a v správne riadených lesoch je tiež veľmi dobre obnoviteľným zdrojom.

Hlina

Čo je prirodzenejšie než hlina pod nohami? Môže sa vám to zdať pritiahnuté za vlasy, ale v skutočnosti je to veľmi efektný materiál, ktorý dokáže vytvoriť obydlie, konkurenčne schopné všednému luxusu betónových stavieb.
Koniec koncov je to technológia, ktorá sa používa od vzniku civilizácie a po mnoho rokov slúžila až dodnes.
Veľmi dobrým príkladom využitia tohto materiálu je projekt spoločnosti v Sydney, Luigi Rosselli Architects, ktorá bola požiadaná, aby vytvorila bývanie pre sezónnych pracovníkov, ktorí mali na starosti stádo dobytka v tejto oblasti. Hlinené domy im zaistili príjemnú izoláciu od pálivých slnečných lúčov. Okrem toho, by ste možno na prvý pohľad ani neprišli na to, že je hlavnou zložkou tohto komplexu íl.

Konopný betón

Ani to nie je žiadny výmysel. Konopný betón je materiál, ktorý sa vyrába z drevitých vlákien rastlín konope. Tie sú viazané s vápnom tak, aby vytvorili konkrétne stavebné prvky, tvary a dielce. Je to zdravé a cenovo prijateľné riešenie mnohých nízko energetických stavieb. Bloky z tohto materiálu sú veľmi ľahké, čo znamená tiež zníženie spotreby energie na prepravu stavebného materiálu. Okrem toho podobne ako bambus, ktorý sme si spomínali minule, je konope tiež veľmi rýchlo rastúci, obnoviteľný zdroj.

Recyklovaný plast

Namiesto ťažby a frézovania nových komponentov, výskumníci prišli aj na to, ako pomocou plastu nahradiť hlavný stavebný materiál, betón. Recyklovanie plastov a odpadkov naberá v súčasnej dobe veľký význam a s využitím najmodernejších technológií sa používa aj pri stavbe. Jedným z prvotných projektov bolo postavenie dediny z PET fliaš. Na rozlohe 300 tisíc metrov štvorcových sa v Paname stavala oblasť čisto z tohto materiálu. Môžete sa presvedčiť, že aj takýto dom je nakoniec na nerozoznanie od tých bežných.

Podhubie

Šialený a futuristický dizajn si môžete zaistiť aj vďaka mycéliu. V prírode je to zhluk prepletených vlákien, charakteristických najmä pre huby a niektoré plesne. V prípade, ak sa tento materiál upraví, stlačí do určitých foriem a tvarov a nechá sa dlhšiu dobu vysušiť, slúži k vytvoreniu pevných stien.

Ekologické zmýšľanie by sme nemali podceňovať a na začiatok by stačilo, poctivé triedenie odpadu, ktorý produkujeme.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.