Časť 1: Zaujímavé stavebné materiály

0 265

Betón je materiál, ktorý už po mnohé roky drží naše mestá a krajiny doslova pokope. Je to jednoducho všadeprítomný materiál, ktorého veľký význam je samozrejme nepopierateľný. No možno ste už niekedy počuli o jeho špinavom tajomstve výroby, pri ktorom sa uvoľňuje každý rok do našej atmosféry oxid uhličitý, čo má samozrejme veľký vplyv na zmenu klímy.

V súčasnosti už poznáme niekoľko stavebných materiálov, ktoré sa pomaly dostávajú do popredia a začínajú akoby spolupracovať s prírodou. Sú ekologické a ponúkajú alternatívy k spomínanému betónu a majú oveľa nižší dopad na životné prostredie.

Balíková sama

Skôr než si začnete myslieť, že ide o nejaký moderný trend v recyklovaní a špeciálnom spracovaní tohto materiálu, musíme vás uistiť, že tomu tak nie je. Už v minulosti bola slama súčasťou nejedného domu a používala sa na omietkach a v celkovej stavbe, ako pevná zložka, ktorá spájala vtedajšiu hlinu.

Môžeme teda povedať, že slúžila ako sieťka. Dnes sa slama ako stavebný materiál priznáva. Neskrýva sa za žiadnu vrstvu a naozaj efektným spôsobom vytvára ojedinelý dizajn konkrétneho domu. Okrem toho má výborné izolačné vlastnosti ktoromkoľvek počasí. O tom, že je cenovo maximálne dostupná nemusíme ani hovoriť.

Zelená dlažba

Už samotný názov vám môže naznačovať, že ide o spôsob, ktorým sa betónové podlahy, chodníky a iné príjazdové cesty a komunikácie upravujú tak, aby plnili niekoľko základných funkcií. Určite ste si už takéto úpravy v mnohých mestách všimli.

Je to akási dlažba, ktorej základ je z betónu. Má konkrétny vzor, ktorý sa vypĺňa špeciálnou zeminou, alebo iným materiálom tak, aby v nej mohla rásť zeleň a tráva. Hlavnou výhodou je zníženie spotreby betónu a veľmi dobrá absorpcia dažďovej vody. Je to unikátna kombinácia dvoch rozličných materiálov, ktoré v konečnom dôsledku spolu efektne harmonizujú.

Bambus

Bambus ako stavebný materiál je stále trendy. Pre niektorých predstavuje surovinu, ktorá sa vyskytuje len v určitých oblastiach, a preto má akýsi lokálny charakter. Používaný je už niekoľko tisícročí a o jeho kvalite máme asi všetci nejaké tie informácie. Čo ale robí bambus takým sľubným stavebným materiálom aj pre dnešné moderné stavby, je jeho kombinácia pevnosti v ťahu, naozaj nízka hmotnosť a rýchlo sa rozvíjajúca povaha obnoviteľného zdroja.

Najčastejšie sa používa, ako rámová konštrukcia budov a prístreškov. Je vhodný aj ako alternatíva niektorých častí betónu. Pre svoju nízku hmotnosť sa dá použiť aj na stavby v obzvlášť ťažko dostupných miestach, alebo na prestavbu domu po havárii, ktorú mohlo spôsobiť počasie. Tiež je cenovo dostupnejší, takže sa teší veľkej obľube vo viacerých krajinách.

Novodobých materiálov, ktoré zažívajú rozmach v oblasti stavebníctva je naozaj veľa, preto si o zvyšných, ako je recyklovaný plast, drevo, podhubie a konopný betón povieme viac v druhej časti.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.