Ako vylepšiť pôdu vo vašej záhrade?

0 1 047

Sezóna vysádzania rastlín, ktoré nám v lete poskytujú zásoby čerstvej zeleniny a ovocia, sa už pomaly začína. Možno máte v záhrade vyvýšené záhony, pestujete vo veľkých kvetináčoch, alebo máte tradičným spôsobom upravenú určitú časť plochy na pestovanie. V každom prípade ale chcete, aby bola výsledná úroda čo najkrajšia a najväčšia. Na to je dôležité mať úrodnú pôdu, o ktorú sa môžete vhodným spôsobom zaslúžiť, ak sa pustíte do čítania nášho článku.

Pridajte ľahkú organickú hmotu

To znamená pokosenú trávu, burinu, alebo zvyšky okrasných kvetov, ktoré už odumreli. Tieto zvyšky bylín môžete pridať napríklad pri rýľovaní, keď sa do pôdy pekne zapracujú. Práve organická hmota, ktorá sa neskôr rozkladá, je zdrojom humusu – úrodnej zložky pôdy vo vašej záhrade.

Treba ale dávať pozor na to, aby ste jej nepridali priveľa. V tom prípade sa môže stať, že vo veľkom začnú prebiehať hnilobné procesy a kvalita pôdy klesne. Tento prídavok je výhodný aj z toho hľadiska, že láka živočíchy ako dážďovky a iné organizmy žijúce v pôde. Vďaka nim bude pôda vo vašej záhrade prevzdušnená a poskytne rastlinám všetky dôležité živiny.

Dodajte pôde to, čo jej chýba

Ak pestujete už niekoľko rokov tie isté rastliny, môže sa stať že postupom času z pôdy vyčerpajú živiny dôležité pre ten, ktorý konkrétny druh. Kvôli tomu budú vaše rastliny menšie a urodí sa celkovo menej plodov.

Jedno z riešení je každý rok striedať miesto, kam rastliny sadíte. Vďaka tomu budú z určitého úseku čerpané iné živiny, aké si rastliny brali predošlý rok. Druhá, oveľa istejšia možnosť, je použitie hnojív.


Na každý druh rastliny si viete kúpiť špeciálne hnojivo.

Hnojivo na paradajky pridajte tam, kde ich budete pestovať a máte oveľa vyššie šance na záhradkársky úspech. Dnes je výhodou to, že na každý druh rastliny si viete kúpiť špeciálne hnojivo, ktorého použitie je naozaj jednoduché a zároveň neškodné.

S využitím týchto tipov sa z vašej záhrady rýchlo stane úrodné miesto, podľa čoho bude v lete vyzerať aj výsledná úroda. Pritom to nie je nič zložité a ani to nezaberie veľa času.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.