Ako vybrať digestor? Toto sú tie najlepšie pre rok 2017

0 474

Digestor je užitočným spotrebičom v domácnosti. Odsáva ťažkú paru, ktorá sa tvorí počas varenia a prostredie čistí od nepríjemných aróm. V minulosti bolo na trhu dostupných len pár modelov, ktoré boli neestetické, veľké a v kuchyni skôr na oštaru ako na osoh. Dnes je však výber digestorov široký, ich funkcie sú vylepšené a dizajn výrazne pokročil. Dnes sa spolu s odborníkmi z redakcie Spotrebiteľského testu a Test magazínu okrem rád a tipov pozrieme na výsledky testov a odporučíme vám produkty, ktoré sa tešia veľkej popularite u užívateľov.

Digestor
Digestor

Základné parametre, ktoré zavážia pri výbere

Veľkosť priestoru a výkon digestoru – Tieto dva faktory sa vzájomne ovplyvňujú. Pokiaľ je priestor, v ktorom bude digestor pracovať väčší, či už je to samostatná kuchyňa, alebo prepojené kuchyňa s ostatnými izbami, je nutné zaobstarať si digestor s väčším výkonom, z dôvodu, efektívneho čistenia vzduchu v miestnosti.

Digestor s výkonom 500m/h dokáže pracovať tak efektívne, aby prefiltroval za 1 hodinu priestor rozmerov 500 m. Ak však máte priestor o veľkosti 380 m postačí vám digestor so slabším výkonom.

Je preto dôležité, aby bol digestor prispôsobený veľkostiam vášho priestoru. Pri výbere nevhodného digestoru, by ste utrácali na peniazoch, kvalite a čase.

Umiestnenie – Umiestnenie digestoru je dôležité. Najčastejšie bývajú digestory umiestnené nad varnou doskou, aby likvidovali výpary čo najrýchlejšie. Umiestňujú sa do výšky minimálne 75 cm, pričom optimálna vzdialenosť varnej dosky a digestoru je 80 – 85cm.

Hlučnosť – Digestory sú vcelku hlučné zariadenia, našťastie, sú vybavené protihlukovými vankúšikmi, ktoré tlmia zvuk. V tých šťastnejších prípadoch, majú možnosť regulácie výkonu odsávaných pár a tým i hlučnosť. Hluk digestoru by nemal presahovať 58 dB.

Dizajn – Na trhu je dostupné veľké množstvo produktov, ktoré sa dizajnovo líšia. Či už preferujete chróm, čierne alebo biele sklo, plast alebo drevotriesku, budete si mať z čoho vyberať.

Výkon – Aby pracoval digestor čo najúčinnejšie, je dôležité vedieť veľkosť priestoru vyhradeného pre digestor a jeho samotný výkon. Na zosúladenie musia pracovať v pomere – výkon ku ploche.

Vypočítame si to nasledovne. Zistite si šírku, výšku a hĺbku miestnosti, v ktorej bude digestor pracovať a vynásobte ju. Potom ešte krát 10 a dostanete výsledok v metroch kubických. Na ukážku vám ponúkame príklad: 2x4x5x10 = 400m3/h

Ostrovný digestor
Ostrovný digestor

Typy digestorov:

Ostrovný digestor – spravidla sa umiestňuje nad ostrovčekovú pracovnú dosku, ktorá sa nachádza mimo linky. Je typický svojou šírkou, pričom zaberie veľa priestoru. Má vysoký výkon a väčšinou býva súčasťou profesionálnych kuchýň.

Výsuvný digestor – je ideálnym riešením do malých kuchýň, pretože zaberie najmenej priestoru. Umiestňuje sa na skrinku, kde je šikovne skrytí. Pri používaní ho vysuniete a znovu zasuniete, keď ho viac nebudete potrebovať.

Recirkulačný digestor – je šetrný, a vďaka uhlíkovému filtru čistý nasatý vzduch od mastnôt. Na druhej strane je ale veľmi hlučný, a filter je nutné pravidelne vymieňať (každý pol rok).

Odťahový digestor – nevyhnutné je priame pripojenie do komínu alebo šachty, pričom by sa mal priemer odťahového ústia zhodovať s priemerom vývodu digestora. Ak budú priemery rozdielne, automaticky bude výkon nižší.

Filtre – viac druhov, rozdielne vlastnosti

Sú súčasťou recirkulačných odsávačov par. Zbavujú vsiaknutý vzduch mastnoty a špiny , a zanechávajú ho čistý. Jedinou ich nevýhodou je to, že filter musíme po 5 -6 mesiacoch vymieňať.

Uhlíkový filter – nie je súčasťou digestoru a predáva sa ako doplnkový tovar. Jeho výhodu je, že predlžuje životnosť digestoru, tým, že sa mastnota neusádza do jeho vnútra, ale zachytáva sa priamo na filtri. Vymieňa sa podľa toho, ako často ho využívate.

Kovový/papierový filter – kovový filter je súčasťou digestora. Práca s nim je oveľa jednoduchšia ako pri uhlíkovom type. Výhoda je v tom, že nemusíme kupovať stále nový a nový, stačí, keď ho umyjete pod vodou.

Papierové filtre sú nepraktické. Hoci výborne sajú mastnotu, po použití ich hneď musíte vymeniť za nové.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=OlUnkkQ63oo

Doplnky, na ktorých záleží

Sem radíme ovládanie a osvetlenie digestora. Ovládanie delíme na manuálne a diaľkové, pričom manuálne je v tomto prípade prirodzenejšie a funkčnejšie ako diaľkové, ktoré je viac-menej zbytočné. Osvetlenie je dôležité, pri varení má mimoriadny úžitok. Osvetľuje nie len priestor varnej dosky, ale i časť linky.

Najlepšie komínové digestory podľa recenzií a testov

Ako sme už v úvode spomenuli, ukážeme vám tie najlepšie odsávače pár, aké sú momentálne na trhu k dispozícii. Údaje sme získali zo stránky spotrebitelskytest.sk a testmagazin.sk a heureka.sk

  1. Mora Premium OK 673 GX
  2. Gorenje WHC 623E14 X
  3. Whirlpool AKR 551 JA
  4. Electrolux EFC 60151 X
Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.