Ako správne kúriť v krboch?

Ako správne kúriť v krboch

Chladné jesenné a zimné dni sú už nezadržateľne tu, čo pre mnohých znamená aj začiatok vykurovacej sezóny a s tou spojenými starosťami o teplo domova. Kúrenie síce môže vyzerať na prvý pohľad jednoducho, no na ten druhý pohľad by ste už mali aj niečo ovládať. A možno tomu dopomôžeme aj my. Nasledujúce riadky sú určené pre tých, ktorí chcú vedieť ako správne kúriť v krboch.

Rozkúrte ako profík

Aby sa oheň pri zakladaní rozhorel čo najlepšie, mal by k nemu prichádzať vzduch zo všetkých strán. Zoberte dva hrubšie klátiky, na ne naprieč poukladajte polená, potom niekoľko triesok a tenkých polienok, medzi ktoré vložte aj pevný podpaľač. Pri rozkurovaní je najvhodnejšie použiť mäkké drevo, neskôr na udržiavanie ohňa zase tvrdé. Papieru sa v čo najväčšej možnej miere vyhnite, pretože z neho ostáva nemalé množstvo popola. Takýmto spôsobom môžete zakúriť v rôznych vykurovacích zariadeniach. Keď bude krbová vložka a komín dostatočne rozohriate, stačí už len udržiavať stálu teploty pravidelným prikladaním.

Základom je suché drevo

Jednou z odpovedí na otázku: Ako správne kúriť v krboch? je suché drevo. Čerstvé drevo alebo drevo, ktoré obsahuje veľa živice, nie je na kúrenie v krbe vhodné. Malo by mať maximálnu vlhkosť do 20 %. Povrchovej vlhkosti sa zbavíte jednoducho, keď ho necháte v izbovej teplote aspoň deň pred kúrením. So suchým drevom sa lepšie kúri, no čo je dôležitejšie – suché drevo sa vyznačuje oveľa vyššou výhrevnosťou ako mokré drevo.

Či ste dodržali správnu vlhkosť dreva, zistíte podľa nezačmudeného ohniska a takmer neviditeľného dymu, ktorý uniká z komína. Akonáhle je dym čierny, tak s istotou viete, že kúrite nevhodne alebo nepoužívate vhodné palivo.

Foto: Bigstockphoto

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.