Ako si vybrať správnu kosačku na trávu?

Leto sa pomaly, ale isto blíži a čoskoro sa bude náš pobyt na čerstvom vzduchu a v okolitej prírode stále viac predlžovať. Obdivovanie nádhernej zelene a diela matky prírody je na nezaplatenie. S letom ale prichádza aj viac starostí o exteriér, v ktorom sa plánujeme pohybovať.

Najčastejšie je to priestor v okolí našich domovov, ktorý chce mať väčšina z nás takmer dokonalý. Jedným z unikátnych pomocníkov, ktorý vám v tomto smere najviac pomôže, je výkonná a kvalitná kosačka. Postará sa o nádherný trávnik a jeho bezproblémovú úpravu. Platí to ale len vtedy, ak si viete vybrať kvalitu. My vám v tom pomôžeme.

Najbežnejšie typy kosačiek

Ako si správne vybrať kosačku? V ponuke a širokom sortimente tejto dokonalej záhradnej techniky, máte možností viac než dosť. Vybrať si ale nemusí byť vždy jednoduché. Záleží samozrejme aj od toho, kto si vyberá. Ak je to skúsený domáci majster a chalupár, vie zohľadniť všetky plusy aj mínusy naraz, naopak pre nováčika, ktorí ide kosiť prvý krát to môže byť už ťažšie. Okrem výkonu a pohonu kosačky rozhoduje aj samotný terén a jeho náročnosť.

K najbežnejším typom u nás sa radia klasické benzínové kosačky s motorovým pohonom. Niekto si môže dovoliť aj tú väčšiu, ktorá má samozrejme aj širší záber a obsluhuje sa s pomocou automatického pohonu všetkých 4 kolies. Tu ide väčšinou ale o väčšie plochy, na bežnej záhrade vám postačí aj klasika. Na viac špecifický a náročný terén sa zasa môžu používať aj krovinorezy. Všetko záleží od vašich predstáv a pohodlnej starostlivosti o trávnik.

Keď rozhoduje hnacia sila

Ak ide o pohon, aj tu máte niekoľko možností.

Pohon kosačky na elektrickú energiu – nevyžaduje si nákup pohonných hmôt, čo znamená, že k životnému prostrediu sú v podstate šetrnejšie. Na druhej strane ale potrebujú pripojenie k sieti, a to môže byť dosť problematické a často aj životu nebezpečné.

Pohon kosačiek na batériu – ich výhodou je väčšia mobilita a rovnako tak ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Batéria sa ale musí samozrejme aj nabíjať, čo sa z dlhodobého hľadiska celkom ideálnym riešením vždy javiť nemusí.

Pohon na motor – táto voľba sa stáva dnes najobľúbenejšou. Môže za to vysoká mobilita kosačky, dlhá výdrž a doba prevádzky. Sú ale pomerne hlučné a o šetrnosti k životnému prostrediu sa veľa hovoriť nedá. Vyžadujú si tiež vyššiu údržbu a nákup mazív, čo platí aj v predošlých prípadoch.

Ak si budete vyberať novú a možno lepšiu sekačku, bolo by dobré, aby ste všetky spomínané možnosti zvážili čo najskôr. Nakoniec ide nielen o dokonalú úpravu vášho pozemku a iných plôch, ale aj o pohodlie a ušetrenú námahu pri tejto činnosti. V každom prípade vám pri výbere držíme palce.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.