Ako sa správne starať o trávnik?

Kto by sa nechcel pýšiť vo svojej záhrade krásnym zeleným trávnikom. Každý, kto prejaví aspoň maličký záujem mať peknú záhradu, túži mať hlavne pekný anglický trávnik. Lenže ľahšie sa to povie, ako urobí, ostatne ako pri všetkom. Čo musíte vedieť, aby ste mohli mať ukážkový trávnik? Kedy je trávnik najlepšie polievať, ako veľmi ho treba poliať, treba ho aj hnojiť? Otázky, na ktoré odpovede nájdete v tomto článku.

Starostlivosť o trávnik nesmiete podceniť

Starostlivosť o trávnik nesmiete podceniť

Ako polievať trávnik

Trávnik rozhodnete nepolievajte počas najväčších horúčav – teda na poludnie, pretože by slnko vďaka vode mohlo spáliť trávu. Preto je najlepšie polievať trávnik veľmi skoro ráno – ešte predtým ako vyjde slnko, alebo večer – okolo deviatej, desiatej. Aj kvôli tomuto je výhodné mať automatickú závlahu – nemusíte vstávať skoro ráno alebo čakať, kým sa večer ochladí.

Dôležité je, aby ste trávnik polievali rovnomerne, nemôžete na jednej časti trávnika nechať Balaton a na druhom Saharu. Musíte vodu rozdeliť rovnomerne. Nie je dobré ani to, keď trávnik polievate príliš často. Je lepšie, keď ho polejete raz za deň a výdatne, aby sa vlaha dostala aj k tým spodným korienkom, ktoré sú aj 10 cm pod zemou, ako keby ste ho pokropili len na povrchu 3x denne.

Kosenie trávnika 

Trávnik je potrebné kosiť pravidelne, aby nebol priveľmi vysoký. Pretože vtedy sa môže stať, že spodná časť trávnika zožltne kvôli nedostatku slnečných lúčov. Preto si v lete aspoň raz za týždeň vyhraďte chvíľu a pokoste ho, je to aj skvelý relax. Navyše pri nižšej tráve nebude musieť chodiť vysypávať kôš každé tri minúty. Tiež je dôležité, aby ste si nastavili správnu výšku zostrihu – na jar sú to približne 4 cm a počas horúceho leta to je 6 cm.

Hnojenie trávnika 

Po kosení začne trávnik spotrebovávať živiny z koreňov, aby znovu dorástol do pôvodnej výšky. Už po niekoľkých týždňoch spotrebuje väčšinu týchto živín, preto je dôležité aj hnojenie. Odporúča sa používať hnojivo s dlhotrvajúcim účinkom. Pri hnojení platí opäť to, čo pri zalievaní – rovnomerne a výdatne. Preto je lepšie si zaobstarať špeciálny vozík, ktorý za vás trávnik pohnojí rovnomerne. A pozor, nezabudnite trávnik prihnojovať.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.