Ako predĺžiť životnosť vašej strechy?

Čistenie strechy

Strechy domov sú ťažko skúšané každý deň. Meniace sa poveternostné podmienky a veľké teplotné výkyvy v priebehu pár hodín kladú vysoké nároky na použitý materiál a remeselné prevedenie strešnej krytiny. Dlhšej životnosti vašej strehy sa však oplatí napomôcť, preto vám ponúkame sumár rád ako na to.

Pozor na vtáčí trus

Strechy aj fasády domov sú vtáčím trusom znečistením bežne. Možno menej známym faktom ale je, že vtáčí trus obsahuje pomerne agresívne kyseliny, ktoré strešné krytiny naleptávajú a rozhodne neprospievajú ich životnosti. Nakoniec, aj majitelia automobilov o účinkoch vtáčieho trusu vedia svoje. Keďže všetky vtáky sú na Slovensku zákonom chránené, bol by ich odstreľ nie len neetický, ale aj protiprávny. Oveľa lepším riešením v štýle „aj vlk sýty, aj koza celá“ je vybavenie strechy špeciálnymi ochrannými prvkami proti vtáctvu. Umývanie fasád od trusu sa razom stane minulosťou. Hrotový systém vás určite finančne nezruinuje, jeho cena sa pohybuje v jednotkách €.

Čistenie strechy

Čistenie strechy

Sneh nie je dobrý pán

Sneh jedni milujú a iní nenávidia. Nikto však nedokáže ovplyvniť či a koľko ho v zime napadne. Jeho prítomnosť a „pohyb“ po vašej streche ale ovplyvniť môžete. A mali by ste, ak je strecha na vašom dome konštrukčne zložitejšia. Na hociktorom mieste sa totiž môže sneh zastaviť, rozťahovať a tým poškodzovať krytinu. Ďalším nebezpečným momentom sú zosuvy zo striech, najmä v prípade, ak sa rodinné a bytové domy nachádzajú blízko chodníkov. Hrozia však aj škody materiálneho charakteru, v podobe zlomených či ohnutých žľabov a odkvapov. Inštalácia snehových zábran má preto opodstatnenie na strechách domov v mestách aj na horách.

Vlhkosť – živná pôda pre mikroorganizmy

Voda je pre životnosť striech nebezpečná v rôznych skupenstvách. Každá strecha by preto bezpodmienečne mala byť vybavená odvodňovacím systém. A nemusí to byť nič veľké, v drvivej väčšine prípadov by mali postačiť odkvapy a žľaby. Vodu je naozaj nutné odvádzať, inak sa hromadí, vytvára vlhké prostredie, ktoré je živnou pôdou pre machy a plesne. Štandardne sa vyrábajú z kovu, ale v klimatických podmienkach strednej Európy postačia aj plastové.

Rozdiel pred a po čistení

Rozdiel pred a po čistení

Čistiť by mala odborne spôsobilá firma

Heslo „čistota pol života“ platí aj v prípade strešných krytín. Vykonávanie pravidelnej údržby je pre každý typ strechy charakteristické, no spoločným menovateľom pre všetky je pravidelnosť. Čistenie strechy je na prvý pohľad možno triviálna záležitosť, ale aj túto činnosť sa oplatí prenechať odborníkom. U špecializovanej firmy môžete mať istotu, že pri čistení použije zdvíhaciu techniku a nie napríklad rebrík, ktorého použitie by mohlo viesť k poškodeniu strechy. Na strechu by sa totiž stúpať nemalo. Samotné čistenie striech potom prebieha s použitím horúcej vody, ktorá pod šetrným tlakom zaistí odstránenie nánosov a nečistôt. Aplikácia antimikrobiálneho postreku na záver len podtrhne dobre odvedenú prácu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.