Ako postupovať pri tvorbe záhradky vo svahu

0 206

Mať svoj vlastný dom a pozemok s dostatočne veľkou plochou je snom asi každého jedného z nás. Veľmi dobre vieme, že sny sa plnia veľmi ťažko a chvíľu to zvyčajne aj trvá. Pokiaľ sa vám podarilo ten váš dosiahnuť a zaistiť si vlastné bývanie, ideálne aj v okolí nádhernej prírody, môžete sa pokojne radovať z tohto luxusu.

Pokiaľ nie je súčasťou vášho domu a dvora veľká plocha, na ktorej si môžete vytvoriť oázu pokoja priamo pod holým nebom, ale máte k dispozícii viac členitý terén v podobe svahu, nezúfajte. Aj tu sa dá veľmi dobre využiť fantázia a premeniť takéto miesto na nepoznanie.

Krása, ktorá si vyžaduje svoju starostlivosť

Svah je miestom, ktoré sa nedá charakterizovať jednoliatosťou, preto je aj jeho údržba o niečo náročnejšia. Netreba sa nechať hneď na začiatku odradiť, pretože aj zo svahu sa dá urobiť veľmi príjemná záhradka, ktorá vám bude spríjemňovať pokojné chvíle pri odpočinku v nej.

S priestorom na posedenie

Toto je asi najzákladnejšia otázka, ktorú musíte pri záhradnej architektúre takéhoto terénu vyriešiť. Pokiaľ sem plánujete umiestniť aspoň nejaké posedenie, bude to o niečo náročnejšie. Nájdite vhodnú plochu, ktorá sa musí spevniť. Toto by ste to mali riešiť asi v spolupráci so záhradným architektom, aby sa nenarušila celková stabilita svahu. Ak si chcete záhradku len jednoducho spestriť zaujímavou faunou a flórou, stačí si vybrať vhodné rastliny a doplnky.

Správny výber rastlín sa postará o celý svah

Svah je nutné stabilizovať pevnými podpornými múrikmi alebo drevenými podvalmi, dôležité je vybudovať aj schody a nerovný pozemok rozčleniť na jednotlivé terasy. V záhradnej architektúra máte možností naozaj niekoľko

Veľmi dobre pomôžu aj špeciálne stromy, kry a podobné rastliny, ktoré sú na takéto terény najideálnejšie. Mali by to byť tie, ktorých koreňový systém sa dokáže veľmi rýchlo rozmnožiť. A tým samozrejme spevniť túto plochu. Aj tu je vhodná kombinácia tých, ktoré sa o to postarajú v čo najspodnejšej vrstve a naopak v tej najvrchnejšej. Teda hlboko a plytko koreňové systémy. Tiež môže pomôcť špeciálna sieť alebo fólia, ktorú je však nutné naozaj veľmi dobre upevniť. Ak sa korene dobre rozrastú, táto sieť sa prirodzene stratí.

Vytvorte si vlastnú imitáciu hôr, ktorá vám bude spríjemňovať nejeden deň vášho života a v čo najväčšej blízkosti. Pri výbere rastlín dávajte pozor, z kvetov je vhodný orgován, ktorý znesie aj tieň, dulovec, nátržník a samozrejme mnohé iné „zakrpatené“ formy drevín a kvietkov, ktoré nájdete vo všetkých záhradníctvach.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.