Ako je to s porastmi od susedov, ktoré zasahujú do vášho pozemku

0 355

Dobré medziľudské vzťahy sú niekedy najdôležitejším prostriedkom, ako dosiahnuť trvalý zmier v akejkoľvek oblasti. V poslednej dobe existuje ale minimum prípadov, ktoré sa na spoločnom riešení sporu dokážu dohodnúť. Problém môže nastať aj v prípade, ak má váš sused v tesnej blízkosti vášho pozemku (napr. plotu) vysoký strom, ktorého konáre presahujú na ten váš. Čo robiť v momente, ak sa vám to celé prestane páčiť a pri starostlivosti o takéto stromy strávite viac času ako váš sused, ktorému patrí?

Ak nepomôže dohoda, nastupuje zákon

Na začiatku sa môžete so susedom dohodnúť a je to tá najjednoduchšia forma. Ak by ste neuspeli, pomôcť vám môže občiansky zákonník. No aj táto forma má svoje pravidlá. Občiansky zákonník upravuje povinnosť vlastníkovi veci zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.

Zásahy spojené s bežným užívaním nehnuteľnosti sú susedia povinní strpieť. Teda zasa sa môžeme dostať len k samotnej dohode.

Nad mieru primeranú pomerom

Nad mieru, ktorá je primeraná pomerom nesmie majiteľ pozemku ohrozovať svojho suseda prachom, hlukom, dymom, popolčekom …. až sa dostaneme k odpadom, svetlu a tieneniu. Ak máte vo vašej blízkosti strom a konáre, ktoré zasahujú do vášho pozemku, máte právo na ich odstránenie. Samozrejme, že by ste to mali susedovi oznámiť a robiť vo vhodnom čase a ročnom období.

Strom vám môže tieniť, odsávať živiny z vašej pôdy a ničiť pozemok. Ak nenájdete pochopenie, môžete sa obrátiť na súd. Samozrejme, že musíte dokázať obťažovanie nad mieru primeranú pomerom alebo vážne ohrozenie výkonu vašich práv. Rieši sa to cez obec, políciu a spomínaný súd, čo vás môže od všetkého naozaj odradiť. Pre vytrvalých je tu však nádej v podobe tohto ustanovenia, ktoré vám má pomôcť problém vyriešiť a oprávňuje vás na konanie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.