Ako by mala vyzerať starostlivosť o živý plot

0 216

Aby bol živý plot skutočnou pýchou vašej záhrady, bez starostlivosti sa nezaobíde. Aj keď zvolíte celkom nenáročné dreviny, raz za čas budete musieť vziať do rúk nožnice a kríky zastrihnúť alebo vykonať nový rez. Aby ste mali dostatok informácií, vedeli sa správne starať o svoj interiér, prinášame vám stručný prehľad základných postupov, ktoré predchádzajú dokonalému vzhľadu živého plota.

Rozhoduje typ dreviny

Celková starostlivosť o tieto rastliny a zeleň sa odráža od konkrétneho druhu. V našich podmienkach je veľmi obľúbená tuja záhradná (z lat. Thuja Occidentalis), ktorá je na starostlivosť a podmienky veľmi nenáročná. Postačí jej úprava raz za rok, a to zastrihovaním hornej časti korunky, čím sa samozrejme staráte o jej optimálnu výšku. Poznáme aj druhy opadavé, ktoré si vyžadujú zostrih v dvoch ročných intervaloch. Podobne ako u iných stromov koncom februára a začiatkom marca, ten druhý môžete aplikovať zhruba o 4 mesiace.

Ako pristupovať k strihaniu živých plotov

Nie nadarmo sa živému plotu hovorí živý, preto by ste k nemu tak mali aj pristupovať. Aj sebe chcete dopriať len to najlepšie a v pravidelných intervaloch. Vieme, že sa to až tak celkom porovnávať nedá, ale aj váš plot musí dostať svoj wellness, minimálne raz do roka.

V prípade voľne rastúceho živého plota treba raz za čas odstrihnúť suché konáre, alebo regulovať prerastanie do iného priestoru. Pokiaľ by sme sa mali rozprávať o špeciálne tvarovaných živých plotoch, musíme podotknúť, že tu je starostlivosť výrazne väčšia. Zostrih v dvoch intervaloch s dostatočným odstupom a prísunom živín.

Samotné tvarovanie sa odporúča robiť ešte pred začiatkom vegetačného obdobia, čo sa v mnohých prípadoch podceňuje a začína sa s takouto úpravou až s príchodom prvých slnečných lúčov na konci marca.

Zastrihávať by sa mali len mladé konáre a nie tie, ktoré sú už drevnaté. Najskôr sa začína na bočných stranách a postupuje sa k vrchnej časti. Suché vetvičky sa odstraňujú.Dôležitá je aj pravidelná zálievka a vlhkosť v okolí týchto rastlín. Vždy to však záleží aj od konkrétneho druhu, preto sa radšej poraďte s odborníkom. Dokonale vyzerajúci živý plot je vašou vizitkou a pýchou exteriérovej časti domu, preto nepodceňujte starostlivosť ani o túto čas obydlia.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.