Aká strecha je pre Váš dom tá pravá?

0 294

Pri realizácií nového projektu domu, alebo rekonštrukcií toho staršieho, netreba podceňovať ani strechu. Práve vďaka nej Vám nielenže neprší na hlavu, ale zaisťuje aj potrebný komfort pre Vaše bývanie, a celej stavbe tak zabezpečí bezproblémovú dlhú životnosť.

Jej výber je teda dôležitý, a treba zvážiť všetky možnosti. Na našom trhu máte na výber z viacerých strešných krytín, každá ponúka iné vlastnosti, no rozhodujúca je samozrejme cena.

Na výber sa Vám tak ponúka:

Pálená keramická krytina – vyznačuje sa vysokou mechanickou pevnosťou, ohňu- a mrazuvzdornosťou, dobre izoluje zvuk. Taktiež dobre odoláva kyslým dažďom a hladký povrch obmedzuje usadzovanie nečistôt. Jej životnosť tak môže byť 80 až 100 rokov, a to bez väčšej údržby. Bezpečný sklon použitia je u tejto krytiny 22 až 35 °. Vyrába sa v rôznych veľkostiach aj tvaroch, pozor si však treba dať na vyššiu hmotnosť aj krehkosť, najmä pri manipulácií.

Podobná keramickej je aj betónová krytina. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou aj odolnosťou voči zlým poveternostným podmienkam, má vysokú mrazuvzdornosť. Vďaka kvalitnej povrchovej úprave je jej životnosť až 100 rokov. Používať sa môže pre sklony strechy od 12 do 90°. Pri sklone do 45° nie je potrebné pripevňovanie, ak je sklon väčší pripevňuje sa každá tretia (do 60°) alebo každá jedna škridla (do 90°).

Cenovo dostupnejšie sú asfaltové šindle. Majú široké možnosti použitia, no ich životnosť je menšia. Ukladajú sa na rovné debnenie, pokryté podkladovými pásmi. Šindle sa pripevňujú lepením a klincami. Ďalšími výhodami je nízka hmotnosť aj jednoduchá manipulácia pri montáži.

Ďalšou lacnou variantou je bitúmenová krytina. Je určená skôr na rekreačné objekty a jej životnosť je len 40 – 50 rokov. Ponúkaná je ako vlnitá krytina, alebo má tvar škridle a možno ju použiť len pri malom sklone strechy. Vyznačuje sa malou hmotnosťou a rýchlou montážou.

Vláknocementová krytina má nízku hmotnosť a vysokú odolnosť voči poveternostným podmienkam. Je veľmi variabilná a odolná voči mrazu aj požiaru. Vyznačuje sa dlhou životnosťou – až 100 rokov, aj nízkou hmotnosťou. Pozor však treba dať na jej krehkosť, a to aj pri opravách strechy. Používať sa môže len pri menších sklonoch striech.

Plechovú strešnú krytinu iste dobre poznáte aj Vy. Má však kratšiu životnosť a je nutné ich časom obnoviť ochranným náterom. V ponuke sú tiež odolnejšie antikorové, či titánové plechy, no ich vysoká životnosť aj viac ako 80 rokov je kompenzovaná vysokou cenou. Výhodou plechu je jeho nízka plošná hmotnosť aj rýchla montáž, no vyznačuje sa vysokou hlučnosťou najmä pri daždi a tiež rozpínavosťou pri vysokých teplotách.

By: Simon Johansson

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.