Aká interiérová farba je tá pravá?

0 149

BRATISLAVA / ROVINKA, 21. október 2015: Jeden priestor treba zosvetliť, iný opticky zväčšiť. Ďalší zútulniť a spestriť. Fádne a ponuré nahradiť niečím živým a pestrým. Docieliť to možno nákladným sofistikovaným nasvietením či stavebnými úpravami. Alebo jednoduchšie. Výberom správnej farby a odtieňov.

Vplyv farieb na človeka

V súčinnosti so zariadením a bytovými doplnkami správne vybrané farby doprajú obyvateľom komfort a pravý pocit domova. V súčasnosti sú trendom farebné steny a použitie farieb v rôznych kombináciách, napr. tri steny a strop biele a jedna stena zelená. Pri voľbe farieb je však potrebné mať na zreteli vnímanie farieb. Ľudské oko totiž rozpoznáva farbu skôr ako väčšinu tvarov. Naraz spracúva len niekoľko farieb. Vhodné sú dve až tri, viac farieb v interiéri môže vplýva na človeka stiesňujúco a rušivo. Treba pamätať i na to, že farby pôsobia inak na rôznych povrchoch a textúrach, pri rôznom svetle a kontraste. Muži vnímajú farby odlišne, preferujú skôr chladné, studené odtiene ako zelená, modrá a fialová. Ženy naopak uprednostňujú teplé farby, ako sú žltá, oranžová a červená. Farby sa spájajú s rôznymi ľudskými emóciami. Zelená je napríklad farbou šťastia, oranžová je farbou rozjímania, apetítu a pocitu pospolitosti. Žltá evokuje pozornosť, premýšľanie, je pre oko najviac viditeľnou farbou.

Farby pre váš interiér

Pri výbere farieb zvažujte aj tieto aspekty:

  • krycia schopnosť  (kryvosť),
  • sýtosť, saturácia (napr. pri bielej farbe stupeň belosti),
  • výdatnosť,
  • paropriepustnosť, (tiež koeficient difúzneho odporu, schopnosť materiálu prepúšťať vodnú paru),
  • spôsob nanášania (štetcom, valčekom, striekaním atď.),
  • stupeň špinivosti (lacnejšie farby majú lacnejšie, hrubšie plnivá, teda ľahšie sa po nanesení zašpinia. STACHEMA Bratislava a.s. používa jemnejšie plnivá a farba zostáva dlhšie čistá),
  • oteruvzdornosť,
  • umývateľnosť.

Pre ľahšiu orientáciu zákazníkov rozdeľujeme naše portfólio farieb na oteruvzdorné (rad Exin) a umývateľné (rad Ecolor). Rad Exin obsahuje interiérové farby biele (Exin Eko, Exin Extra a Exin Exklusiv) a už natónované (Exin Joy). Farby sa vyznačujú výbornou kryvosťou, výdatnosťou a pri bielych farbách vysokou belosťou. Exin Joy je natónovaný v 16 farbách vrátane bielej, ktoré sú medzi sebou vzájomne miešateľné. Výsledné kombinácie uspokoja aj zákazníkov náročných na originalitu farebných tónov,“ uvádza Martin Procházka, predseda predstavenstva, STACHEMA Bratislava a.s.

Široká paleta tónov

g200-exin-ekoFarby v skupine Exin sú určené na vyzreté omietky, betónové povrchy, ale aj na drevené materiály, sadrokartón a papierové povrchy. Ľahko sa nanášajú a vyznačujú sa výbornou odolnosťou voči oteru, ktorú zákazníci ocenia napr. pri malých ratolestiach v detských izbách, či pri vstavaných skriniach, kde zadná stena nespôsobí ofarbenie uloženého šatstva.

g185-ECOLOR_IN_EXCLUSIVV rade Ecolor nájdu zákazníci umývateľné farby. Sú tak ideálnymi farbami pre priestory náročné na hygienu alebo do priestorov, kde dochádza sporadicky k zvýšenej vlhkosti (kúpeľňa, v kuchyni hlavne okolo sporákov). Podobne ako pri oteruvzdorných farbách sú v rade Ecolor biele varianty (Ecolor In, Ecolor In Exclusiv alebo Ecolor Uni) a už tónované (Ecolor Styl, natónovaný v 12 módnych odtieňoch a spolu s bielou farbou). Všetky odtiene sa dajú medzi sebou miešať. Šikovný domáci majster tak dokáže vykúzliť širokú paletu vlastných odtieňov. Nanášanie je jednoduché pomocou štetca, valčeka prípadne striekaním. Farby s prívlastkom Exclusiv sú určené pre náročných zákazníkov. Vyznačujú sa belosťou, vysokou kryvosťou a veľmi nízkou špinivosťou.

Ecolor Antik je určený do reprezentačných priestorov, hál, firemných zasadačiek a podobne. Jeho nanášanie si vyžaduje istú dávku zručnosti. Nanáša sa pomocou špeciálneho štetca a následne sa dekoratívne doupravuje.

Produktový  rad farieb spoločnosti STACHEMA Bratislava a.s. nie je obmedzený len o už natónované farby, ale je obohatený aj o vlastný vývoj a výrobu tónovacích pást . Na základe vlastného tzv. kolorovacieho systému vie pre zákazníkov namiešať širokú škálu odtieňov. Spoločnosť STACHEMA Bratislava a.s. poskytuje svojim zákazníkom aj kolorovacie stroje a má vytvorenú sieť odberateľov, ktorí sú schopní na počkanie namiešať akýkoľvek odtieň. Vďaka vlastným laboratóriám spoločnosť dokáže namiešať aj odtiene z iných ako vlastných vzorkovníkov. Vlastný vývoj a dlhoročná prax spoločnosti zaručuje vysokú profesionálnu kvalitu výrobkov a farebnú stálosť.

Viac informácií na stránke STACHEMA Bratislava a.s.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.