6 tipov, ako si správne vybrať sedačku

0 349

Plánujete si kúpiť novú sedačku do vašej obývačky, no neviete sa rozhodnúť, ktorá je tá správna? Výber sedačky je dôležitý krok. Ide o pomerne vysokú investíciu na dlhé obdobie. Slúžiť vám má niekoľko rokov, či dokonca desaťročí, a rozhodne sa neoplatí na nej šetriť. Vyberať je potrebné s rozumom a najmä treba vedieť, čo chcete a potrebujete pre svoje pohodlie. V tom vám môžu pomôcť nasledujúce zásady.

Aj kupovanie sedačky má svoje pravidlá. Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam a boli ste s ňou spokojní, je podľa predajcu Albero nábytok potrebné mať jasno v nasledujúcich bodoch, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť. V prvom rade si stanovte cenu, ktorú ste ochotní investovať. Keď máte tento problém vyriešený, môžete sa pustiť do hľadania.

1. Tvar sedačky

V prvom rade je dôležité ujasniť si, aký tvar sa vám páči. Sedačka by sa mala hodiť k celkovému dizajnu vášho bytu a navyše sa musí zmestiť do priestoru. Hoci vaše srdce bije pre obrovskú sedačku v tvare písmena U, zbytočne si ju budete obzerať, ak veľkosťou nevojde do obývacieho priestoru. Dobre si premyslite, kam ju chcete umiestniť, a daný priestor zmerajte, aby sa nestalo, že vaša nová sedačka síce bude dokonalá, no nebudete ju mať kde zložiť.

V prípade, že sa bude nachádzať pod oknom, dajte si pozor na to, aby sa zmestila pod parapetnú dosku. Dbajte na to, aby priestor nebol príliš preplnený a aby ste sa mali bez problémov kde hýbať.

2. Účel sedačky

Chcete ju využívať nielen na sedenie, ale aj na spanie? Pre každého znamená pohodlie niečo iné. Niekto má radšej mäkšie sedenie, iný zasa tvrdšie. Základom je však kvalitný materiál. „Naše pohovky sú vysokokomfortné a ich súčasťou sú kvalitné matrace, takže vám poslúžia aj ako dlhodobá a plnohodnotná náhrada manželskej postele,” hovorí Ing. Anton Chvála zo spoločnosti Albero. Nekupujte mačku vo vreci a do sedačky sa vždy najskôr pohodlne posaďte v relaxačnej polohe ako u vás doma, aby ste vedeli, či je pre vás naozaj tá pravá. Ideálne je, ak sa dá rozložiť a polohovať, či už na vaše pohodlné sedenie počas sledovania televízie, alebo na prespanie návštevy. Veľmi užitočný môže byť i vnútorný ukladací priestor, a to najmä  v prípade, že ho máte v byte nedostatok. Pamätajte však, že sedačku by ste mali kupovať vtedy, keď ste oddýchnutí, pretože unavení po práci sa budete cítiť pohodlne na akejkoľvek sedačke.

Sedačka (Zdroj: iStock)
Sedačka (Zdroj: iStock)

3. Farba sedačky

Farba je pre množstvo ľudí dôležitejšia než všetko ostatné. Nevyberajte si tú, ktorá vás o rok omrzí. Radšej zvoľte neutrálne varianty ako telová, piesková, sivá, šedá, čierna či biela, ktoré sú nadčasové a dajú sa ľahko oživiť farebnými doplnkami v podobe vankúšov.

Dbať treba aj na svetelné podmienky v izbe, v ktorej bude sedačka umiestnená. V prípade, že okno prepúšťa veľa svetla, vhodnejšia je svetlá farba, ktorá rýchlo nevybledne.

4. Čalúnenie

Nevyberajte si materiál, ktorý sa ľahko zašpiní a ťažko čistí. Namiesto vychutnávania si dlhých hodín strávených relaxom sa stanete otrokom vybranej látky. Myslite na to, že na sedačke sa objavia aj chlpy domáceho miláčika, fľaky od rozliateho vína či iných nápojov a jedla, napríklad od vašich detí. Poťah by preto mal byť praktický. Ideálne sú kožené sedačky, ktoré bez problémov vyčistíte za pár minút. Ak vám však prekáža, že počas leta sa na ne môžete lepiť, vyberte si látkovú sedačku, ktorá je príjemná v každej izbovej teplote.

Sedačka (Zdroj: Alberto Sherwood)
Sedačka (Zdroj: Alberto Sherwood)

5. Martindale

Pozor na opotrebenie látok. Výrobcovia ich pravidelne testujú na odolnosť voči oderu. Inými slovami povedané, ako dlho dokáže látka odolávať ošúchaniu či aké pevné je vlákno, z ktorého je látka vyrobená. Najčastejšie používanou metódou odolnosti je Martindale. Výsledkom je priemerný počet otáčok pomocou stroja, pri ktorých došlo k poškodeniu vzorky. Číslo výsledku testu sa uvádza v tisícoch a musí byť uvedené pri každej poťahovej látke. Čím je vyššie, tým je tkanina odolnejšia voči poškodeniu.

6. Pomoc od profesionálov

Ak si napriek vyššie uvedeným odporúčaniam stále neviete rady, nechajte si poradiť od špecialistov zo spoločnosti Albero nábytok. Predstavia vám ponuku nábytku a kvalifikovane zodpovedajú všetky vaše otázky. Pri výbere novej sedačky vám venujú dostatok času a vďaka skúsenostiam poradia tak, aby vám čo najviac uľahčili záverečné rozhodovanie pred kúpou tej správnej sedačky, ktorá vás nesklame. Okrem toho vám ju skúsení pracovníci ochotne dovezú i namontujú priamo u vás doma.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.