3 dôležité prvky bývania: Úspora, zdravie a komfort

0 275

Stále sa všade propaguje moderný a šetrný spôsob bývania, ktorý je v súlade s ekologickou stránkou života. V mnohých prípadoch si to ani neuvedomujeme a napriek niektorým varovaniam si samovoľne spôsobujeme značné problémy.

Jednou zo základných otázok, ktoré ovplyvňujú naše rozhodnutie pri rekonštrukcií a prestavbe domu je aj použitie zatepľovacích materiálov a muriva. Všade kam sa pohnete sa dávajú nové fasády z materiálov, ktoré vytvoria väčšiu izolačnú vrstvu obkladom základného muriva. Je to zapríčinené tým, že základy budov sú z inej doby, v ktorej sa možno nekládol taký dôraz na izolačné vlastnosti, alebo nebola ich dostatočná ponuka na našom trhu. Dnes sú stavebné prvky už na oveľa vyššej úrovni, ako pred niekoľkými rokmi. Na samotné základy stavby stačí použiť tehly, ktoré sú sami o sebe izolačne na tom veľmi dobre. Teda rozhodujúcim prvkom pri otázke typu zatepľovať alebo nie sú materiály samotnej stavby.

Dnes aj samotná tehla splní všetky funkcie

V našich zemepisných šírkach sa stále najčastejšie používajú tehly. Pokiaľ si na tento fakt dáte pozor už pri projektovaní nového domu, izolovať dodatočne nemusíte naozaj nič. Niektorí výrobcovia ponúkajú na trhu naozaj veľmi dobré a overené tepelnoizolačné vlastnosti tohto materiálu. Z tehál postavíte nízko energetický domov pre celú rodinu bez toho, aby ste museli svoj obvodový plášť ešte k tomu aj zatepľovať. Pri klasickej stavbe sa samozrejme nedá vždy jednoznačne celá budova prerobiť, a preto sa volí izolácia iným materiálom.

Väčšinou je to však polystyrén, ktorý bude spĺňať svoju funkciu asi tak 30 rokov. Nehovoriac o tom, že tento materiál je veľmi náchylný na mechanické poškodenie.V mnohých prípadoch sa fasáda domu obkladá týmto materiálom za nepriaznivého počasia, základné murivo je navlhnuté a nedostatočne vysušené, tým pádom sa zráža para a vlhkosť medzi stavebnými materiálmi a vzniká pleseň v interiéri. Ak sa k tomu pridajú vnútorné výpary a klasické vetranie o zábavu máte postarané. O účinkoch plesní v dome asi veľa písať netreba, preto si pred stavbou radšej všetko dobre prekonzultujte s príslušným odborníkom a možno sa vyhnete nepríjemným situáciám. O zdravé, komfortné a úsporné bývanie sa musíte v prvom rade zaujímať vy.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.